Instrumenti monetarne politike | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Instrumenti monetarne politike". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Predmet: Monetarna ekonomija
Tema: Instumenti monetarne politike
Sadržaj
Uvod…………………………………………………………………………………………………….3
Vrste instrumenata monetarne politike………………………………………………5
Instrumenti moneratne politike koje koristi NBS……………………………......7
3.1. Operacije na otvorenom tržištu.......................................................8
3.2.Kreditne i depozitne olaksice............................................................9
3.3. Obavezne rezerve………………………………………………………………………..10
Zaključak…………………………………………………………………………………………….12
Literatura……………………………………………………………………………………………13
Uvod
Monetarna politika je skup propisa, mera i instrumenata kojima se u monetarnoj sferi društvene reprodukcije reguliše nivo, struktura i dinamika novčane mase, kao i cirkulacija novca u prometnim kanalima reprodukcije. Monetarna politika predstavlja primenjenu naučnu oblast koja se sastoji iz emisione, kreditne i devizne politike, a usko je povezana sa fiskalnom politikom u sklopu finansijske, odnosno makroekonomske politike. Monetarnu politiku utvrđuje i sprovodi centralna banka. Osnovni cilj monetarne politike je da da obezbedi potrebnu količinu novca za obnavljanje resursa u proizvodnji i za kontinuitet reprodukcije.
Ciljevi monetarne politike
U globalne ciljeve i zadatke spadaju:
- Podržavanje rasta proizvodnje i plasmana robe
- Usklađivanje robnonovčanih odnosa putem regulisanja novčane mase
- Podrzavanje ciljeva u oblasti ekonomskih odnosa sa inostranstvom
Specifičnost ciljeva:
- Rast novčane mase u skladu sa stopom rasta nominalnog društvenog proizvoda, s tim da se primarna emisija ograniči toliko da odgovara takvom porastu novčane mase, kako bi se mogli postići stabilizacioni ciljevi ekonomske politike
- Kvantitativno i kvalitativno usmerenje tokova emisije novca na osnovu operacija na otvorenom tržištu, monetizacije, selektivnih podržavanja prioritetnih namena, usmeravanje kreditnog potencijala banaka za određene namere i dr.
- Uvođenje racionalnih kriterijuma u radu banaka i, na osnovu toga, uvođenje bonitetne kontrole banaka, afirmacija principa bankarskog poslovanja, likvidnosti, sigurnosti plasmana i efikasnosti poslovanja, a sve radi jačanja potencijala banaka.
Centralna banka je samostalna i jedinstvena emisiona ustanova monetarnog sistema, odgovorna za monetarnu politiku, stabilnost valute i finansijsku disciplinu i obavljanje drugih poslova određenih zakonom. Centralna banka kontroliše monetarna kretanja, upravlja državnim dugom i rukuje državnim rezervama, drži obavezne rezerve banaka, stara se o likvidnosti bankarskog sistema i odgovorna je za funkcionisanje ukupnog finansijskog tržišta, posebno novčanog tržišta.
Osnovne funkcije centralne banke su :
- stabilnost novca,
- kontrolu i regulisanje mase novca u opticaju (likvidnost bankarskog sistema i privrede),
- likvidnost plaćanja sa inostranstvom
Centralna banka može da obezbedi ostvarivanje svojih funkcija uz pomoć instrumenata monetarno-kreditnog regulisanja, u koje spadaju: eskontna stopa, obavezna rezerva, utvrđivanje minimalne rezerve likvidnosti, kupovina i prodaja hartija od vrednosti, učešće u deviznim transakcijama, ograničenje plasmana, i slično.
Radi regulisanja količine novca u privredi i njegove strukture, kao i regulisanja opštih uslova kreditnog tržišta, centralna banka sprovodi:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET