Institucije Evropske Unije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Institucije Evropske Unije". Rad ima 20 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 UNIVERZITET ZA POSLOVNE STUDIJE
SMER : BANKARSTVO I BERZANSKO POSLOVANJE
SEMINARSKI RAD
Tema:Institucije Evropske Unije
UVOD
Evropska unija (EU) nije federacija kao što su SAD. Nije ni jednostavna međunarodna organizacija za saradnju između vlada. Ono što je jedinstveno i što izdvaja model koji nudi Evropska unija i po čemu se razlikuje od tipičnih međunarodnih organizacija jeste nadnacionalnost, tačnije njena nadnacionalna obilježja.
Pojam nadnacionalno ili supranacionalno, odnosno naddržavno, u svom najosnovnijem značenju obilježava prostor preko, iznad i izvan države. Pojam nadnacionalno se koristi kako bi se opisala vlast koja prevazilazi nacionalne granice, nacionalnu vlast i interese. Nadnacionalna organizacija ima više zakonodavnih ovlašćenja u odnosu prema državama članicama, nego što je to slučaj kod tipičnih međunarodnih organizacija.
Evropska unija ima sistem institucija koji je neuobičajen za tipične međunarodne organizacije.
Drugi pojam koji izdvaja Evropsku uniju jeste pojam integracije. Integracija je obilježje prvog stuba Evropske unije i ona se ostvaruje kroz tri zajednice: Zajednicu za ugalj i čelik, Evropsku zajednicu (nekada Evropsku ekonomsku zajednicu) i Evropsku zajednicu za atomsku energiju (Euroatom).
Integracija se ostvaruje u više oblasti. Prva i najvažnija oblast jeste ekonomska i monetarna unija. Druga jeste trgovinska politika, zatim politika konkurencije (standardi za konkurentnost na jedinstvenom tržištu), spoljno-trgovinski odnosi, transport, životna sredina i regionalne politike. Tu se, svakako, nalazi i poljoprivreda i socijalna politika, kao veoma specifične oblasti evropske integracije.
Drugi i treći stub su tzv. stubovi saradnje. Drugi stub čini zajednička spoljna i bezbjednosna politika, a treći stub se tiče policijske i pravosudne saradnje u krivičnim stvarima. Ovdje je djelovanje Unije i njenih organa ograničeno u najvećoj mogućoj mjeri – podsjeća na tipične međunarodne organizacije.
Integracija ne predstavlja odluku koja se donosi dekretom. To je proces. Ona kao takva prolazi kroz određene faze. Prvi korak integracije započinje kreiranjem zone slobodne trgovine između država članica, druga faza je carinska unija, zatim zajedničko ili jedinstveno tržište u Evropskoj uniji i, na kraju, faza u kojoj se danas nalazi Evropska unija – ekonomska i monetarna unija.
ISTORIJA EVROPSKE UNIJE
SAD su planom za obnovu evropske privrede pokrenule prvu značajnu inicijativu u pravcu evropskog ujedinjenja. Tu inicijativu razvio je američki ministar spoljnih poslova Džordž Maršal, pa se prema njemu ona često naziva i «Maršalovim planom». Pored ekonomskog razvoja, ovaj plan je imao za cilj i sprečavanje širenja komunizma.
Organizacija za evropsku ekonomsku saradnju osnovana je 1948. godine.
Savjet Evrope, koji je nastao 1949. godine, predstavlja značajan korak u stvaranju Evropske unije. On je pokušao da podstakne političku saradnju evropskih zemalja. Glavni cilj Savjeta je jačanje demokratskog sistema i očuvanje i razvoj ljudskih prava u članicama Savjeta.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET