Inicijalna javna ponuda akcija | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Inicijalna javna ponuda akcija". Rad ima 26 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UVOD
U ovom radu će biti razmotrena inicijalna javna ponuda akcija (engl. Initial Public Offering - IPO) kao jedan od oblika emisije i plasmana akcija, radi zadovoljenja potreba za dugoročnim sredstvima ekonomskih subjekata.
Inicijalna javna ponuda akcija je prvo emitovanje akcija u okviru javne ponude i razlikuje se od kasnijih emisija. Proces inicijalne javne ponude akcija je značajan zato što je to jedan od načina prikupljanja dodatnog kapitala za kompaniju, čime se povećava neto vrednost kompanije i gradi nova finansijska pozicija kompanije. To je proces u kome kompanije registruju svoje akcije kod nadležnog organa za kontrolu finansijskih tržišta i nude na prodaju širokoj javnosti. Ovim postupkom se vrši korporatizacija kapitala kompanije, čime se on izražava kroz broj i vrednost akcija.
Putem inicijalne javne ponude akcija može se izvršiti potpuna privatizacija javnog sektora u državnom vlasništvu ili većinskom državnom kao i privatizacija kompanija. U poslednje vreme često se piše o inicijalnoj javnoj ponudi akcija u sklopu privatizacije javnih preduzeća.
Istraživanjem pitanja inicijalne javne ponude akcija su se bavili, a i danas se bave mnogi ekonomisti. Tema je interesantna i značajna, a isto toliko i aktuelna naročito na našim prostorima i prostorima zemalja članica bivše SFRJ.
Problematika inicijalne javne ponude akcija je u ovom radu razrađena sa aspekta teorijske dimenzije u smislu definisanja pojma, navođenja prednosti i nedostataka, navođenja razloga, ali i prepreka sprovođenja ovog procesa kao i objašnjenja toka procesa inicijalne javne ponude akcija kroz faze. Takođe, razmotrena su i pitanja uloge investicionih bankara i determinisanja cena akcija u procesu inicijalne javne ponude sa naglaskom na njihovoj potcenjenosti i analizi te potcenjenosti sa aspekta četiri teorije koje se bave ovim pitanjem (teorije asimetričnih informacija, instituconalne teorije, kontrolne teorije i bihejviorisitčke teorije). Analiziran je i book building kao najčešće korišćeni metod sprovođenja inicijalne javne ponude akcija. Metod book building-a je razrađen na primeru Google-a.
Problematika inicijalne javne ponude akcija je razrađena i sa aspekta praktične dimenzije, pre svega stavljanjem akcenta na primere uspešnog sprovođenja procesa inicijalne javne ponude akcija kompanija zemlje iz našeg regiona. Konkretno, kompanija INA i HT u Hrvatskoj. Izložen je i primer Bosne i Hercegovine (konkretno primer Republike Srpske) kao zemlje iz regiona koja do sada nije sprovela nijedan IPO. Takođe, u radu se govori i o perspektivama sprovođenja inicijalne javne ponude akcija u Srbiji u bliskoj budućnosti. Dat je i primer Elektrodistribucije kao jednog od šest javnih preduzeća koja uskoro kreću u privatizaciju. IPO u Srbiji je objašnjen i kroz nacrte zakonske regulative za sprovođenje tog procesa od strane Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, ali su izloženi i kritički stavovi takvih predloga. U radu se govori i o uspešnoj inicijalnoj javnoj ponudi akcija u razvijenim zemljama sveta.
Pojedini primeri su propraćeni i grafikonima koji ukazuju na kretanje cena akcija u procesu inicijalne javne ponude akcija u određenom vremenskom razdoblju (kao što su primeri kretanja cena akcija kompanije INA i primeri kretanja cena akcija razvijenih zemalja sveta).
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET