Informacioni sistemi | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Informacioni sistemi". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
UVOD U TEORIJU SISTEMA
POJAM INFORMACIONIH SISTEMA
OSNOVNE FUNKCIJE INFORMACIONIH SISTEMA
KOMPONENTE INFORMACIONIH SISTEMA
PODATAK NASPRAM INFORMACIJE
OBRADA PODATAKA
VRSTE INFORMACIONIH SISTEMA
UPRAVLJAČKI INFORMACIONI SISTEMI (MIS)
SISTEM ZA PODRŠKU ODLUČIVANJU(DSS)
EKSPERTNI SISTEMI (ES)
BIBLIOGRAFIJA – LITERATURA
1. UVOD
Teorija sistema je skup teorija koje imaju zajedničko objašnjenje, obilježja za analiziranje tih sistema. Osnovni zadatak teorije sistema je da objasni zakone postanka, organizacije, ponašanja i razvoja realnih sistema. Ovaj problem je moguće realizovati korištenjem apstraktnog sistema, koji nastaje kao rezultat matematičkog opisa realnog sistema.
Apstraktnim sistemom se sa dovoljnom preciznošću može adekvatno iskazati struktura, ponašanje ili razvoj realnog sistema. Proučavanje realnog sistema uz pomoć apstraktnog sistema treba da omogući da se dođe do saznanja o svojstvima koja posjeduje dati sistem.
Pod sistemom podrazumjevamo postojanje skupa objekata (dijelova) objedinjenih vezama između njih samih i njihovih svojstava. Pri tom, objekti (dijelovi) funkcionišu u vremenu kao jedno cijelo. Svaki objekt, podsistem, ili ćelija radi sa zajedničkim ciljem, koji stoji ispred sistema kao cjeline.
Svaki sistem je sastavljen iz tri bloka:
ULAZNI TRANSFER IZLAZNI
Relacija je vrsta kategorije uzajamnog dijelovanja elemenata i njihovih veza u jedinstvenu cijelinu (Kant). Odnosi između elemenata u sistemu svode se na primanje i davanje informacija (energije, resursa) stvarajući na taj način strukturu (veze, relacije).
Svi elementi sistema i potencijalnih veza nemaju isti značaj, tako da je funkcionisanje sistema uslovljeno primatom elemenata sistema, tj. onih elemenata čiji je broj veza stabilniji, pa time diktiraju jačinu promijena u sistemu.
Sistem može biti poslovni, informacioni... Ova riječ se upotrebljava od prirodnih preko tehničkih do organizacionih, gdje je organizacijska kulminacija tehničkih i prirodnih sistema. U principu sve je sistem i podsistem nekog sistema. Zbog toga što je sve sistem trebalo je naći neku nauku, metodologiju koja će sve sisteme tretirati jednako i upravljati na zajednički način za sve te sisteme.
Osnovni cilj je naučno upravljanje poslovnim sistemima. Opća teorija sistema se zasniva na kibernetici, nauci o upravljanju. Prvi začetnik kibernetike je Norbert Winer, koji je zasnovao sistemsko upravljanje na bazi informacija. Cilj teorije sistema je stvaranje metoda i reda u proučavanju i rješavanju problema. To postižemo na bazi principa ponašanja sistema.
Teorija sistema je skup sistemskih teorija, a postoje dva načina razmišljanja
klasični i
sistemski.
Ovaj rad fokusiran je na predstavljanje informacionih sistema, i u njemu su obrađeni pojam informacionih sistema, njegove osnovne funkcije i komponente, predstavljena je razlika između podataka i informacija, proces obrade podataka, te vrste informacionih sistema sa posebnim predstavljanjem sistema za podršku odlučivanja u menadžmentu.
2. POJAM INFORMACIONIH SISTEMA
Internacionalna federacija za obradu podataka (International Federation for Information Processing - IFIP) definiše informacioni sistem na sljedeći način:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET