Inflacija, kamatna stopa i moralni hazard | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Inflacija, kamatna stopa i moralni hazard". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Sadržaj:
Uvod.........................................................................................................1
1. Pojam, poreklo i razvoj inflacije..........................................................2
2.Klasifikacija inflacije............................................................................2
3. Uzroci inflacije....................................................................................3
4. Merenje inflacije..................................................................................4
5. Poslovanje u vreme hiperinflacije u Jugoslaviji 1993. godine............4
6. Posledice inflacije................................................................................5
7. Borba protiv inflacije...........................................................................5
8. Pojam i uloga formiranja kamatne stope.............................................6
9. Kamatna stopa na finansijskom tržištu………..…………………….6
10. Vrste kamatnih stopa.........................................................................7
11. Modeli obračuna kamatnih stopa......................................................8
12. Struktura kamatne stope....................................................................8
13. Hazardni moral..................................................................................9
Zaključak...............................................................................................10
Literatura
Uvod
Inflacija predstavlja disproporciju novčanih i robnih fondova u jednoj privredi tj. njenih rashoda i prihoda, pri čemu su rashodi veći od prihoda. To je monetarna pojava kod koje se pokriće većih rashoda vrš iz nove emisije novca, što izaziva porast novčne tražnje koja je bez robnog pokrića, pri čemu najčešće dolazi do porasta cena. Inflacija predstavlja porast opšteg nivoa cena. Drugim recima inflacija predstavlja takvu vrstu monetarne pojave, kod koje dolazi do pojave veće količine papirnog novca u prometu nego sto je potrebno, dolazi do smanjena vrednosti novca, a povećanja cena robe. Inflacija dovodi do poremećaja ekonomskih tokova i ometa rast i razvoj.
Razvoj moderne robne proizvodnje i kreditnog sistema kontinuirano stvara različite oblike platnih i kreditnih instrumenata kojima se registruju, prenose i realizuju novčane obaveze i potraživanja različitih učesnika u procesu reprodukcije. Investicione odluke preduzeća zavise od informacija koje se dobijaju sa finansijskog tržišta. Kamatna stopa je ključni parametar finansijskog tržišta. Tržište vrši kreiranje i vrednosvanje finansijske aktive na osnovu prinosa i rizika finansijskog instrumenta. Prinos izražava očekivani povraćaj koji ulaganje kapitala donosi, a rizik izvestnost prinosa. Vlasnik kapitala odlučuje se na ulaganje sa stanovišta odnosa prema zadovoljavanju tekućih, odnosno budućih potreba. Sa razvojem kreditnog sistema, umesto da kapital troši, vlasnik može da ga stavi na raspolaganje drugom ekonosmkom subjektu, koji investira u proizvodni proces. U tom slučaju, kamata je za vlasnika kapitala cena odricanja od tekuće potrošnje – štednje, odnosno ona sa druge strane za preduzetnika predstavlja cenu nedostajuće akumulacije. Kamatna stopa u osnovi izjednačava buduće vrednosti novca sa sadašnjom vrednošću.
1. Pojam, poreklo i razvoj inflacije
Upotreba reči inflacija u ekonomiji je novijeg datuma. Izraz inflacija potiče od latinske reči INFLATIO što u prevodu znači naduvavanje. Za vreme Građanskog rata (1861-1865), u SAD pojavio se izraz inflacija kada je Vlada u cilju finansiranja rata preterano izdavala nekonvertibilne novčanice – GREENBACKS. Inflacione pojave su bile često vezane za pojave velikih ratova, jer u tim situacijama dolazi do nestašice roba i snažnog rasta cena, a sve to usled preterane emisije novca za finansiranje ratova.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET