Indikatori razvoja zdravstvene delatnosti i politika finansiranja zdravstveve zaštite | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Indikatori razvoja zdravstvene delatnosti i politika finansiranja zdravstveve zaštite". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SEMINARSKI RAD
Predmet: EKONOMIJA SOCIJALNOG,ZDRAVSTVENOG I PENZIONOG OSIGURANJA
INDIKATORI RAZVOJA ZDRAVSTVENE DELATNOSTI I POLITIKA FINANSIRANJA ZDRAVSTVENE ZAŠTITE
Čačak, mart, 2010.
SADRŽAJ
UVOD………………………………………………………………………………………3
1.POJAM ZDRAVSTVENE ZAŠTITE I ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA………4
2.RAZVOJ ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA……………………………………..…6
3.VRSTE OSIGURANJA…………………………………………………………………7
4.NAJZNAČAJNIJI SISTEMI OBAVEZNOG ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA..7
4.1.Bismarck-ov(korporativistički) model zdravstvenog osiguranja-sistem
socijalnog osiguranja……………………………………………………………………8
4.2.Beveridge-ov(liberalni) system nacionalnog osiguranja……………………...…….9
4.3.Semaškov model(system socijalističkog zdravstvenog osiguranja)……………….10
4.4.Privatno zdravstveno osiguranje u SAD–tržišni odnosno komercijalni system…...11
ZAKLJUČAK………………………………………………………………………….…13
LITERATURA………………………………………………………………………..….14
UVOD
Pojam zdravstvene zaštite obuhvata organizovanu i sveobuhvatnu delatnost društva u cilju očuvanja zdravlja građana. Pored zdravstvenih usluga, ovaj pojam uključuje i područje upravljanja i finansiranja u svim segmentima društva koji su značajni za socijalnu sigurnost i zaštitu stanovništva. Zdravstveno osiguranje predstavlja posebni oblik društvene organizovanosti pri kojoj se pacijenti osiguravaju od rizika oboljevanja i povređivanja , posredstvom ustanova zdravstvenog osiguranja, koje preuzima taj rizik na sebe nadoknađujući štetu osiguraniku u slučaju odštetnog zahteva. Začetke modela obaveznog zdravstvenog osiguranja u formi koja je prisutna i danas, postavio je Bismarck-ov sistem socijalnog osiguranja. On počiva na doprinosima koje u „bolesničke kase“ uplaćuju zaposleni i poslodavci. Posle Drugog setskog rata u Engleskoj se uspostavlja Beveridge-ov model ili sistem nacionalne zdravstvene zaštite koji počiva na obaveznom zdravstvenom osiguranju finansiranom iz državnog budžeta na osnovu poreza. U zemljama sa socijalističkim društvenim poretkom razvijen je Semaškov model socijalističkog zdravstvenog osiguranja kao pandan Beveridge-ovom modelu, samo sa ideološkom razlikom. U radu su u najznačajnijim elementima prikazani navedeni sistemi zdravstvenog osiguranja . Suština savremenog koncepta zdravstvene osiguranja u Evropi je u uvažavanju principa solidarnosti. Ovaj princip predstavlja osnovni postulat u afirmaciji demokratije i ekonomske razvijenosti društva. Načinjen je i osvrt na privatno zdravstveno osiguranje u SAD. Za ovaj sistem važi da, iako je najskuplji i često omogućuje visok standard zdravstvenih usluga, ne obuhvata princip solidarnosti.
1.POJAM ZDRAVSTVENE ZAŠTITE I ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA
Opredeljenje pojma zdravstvena zaštite može biti složeno , posebno kada se povezuje sa pojmom zdravstvenog osiguranja.
Zdravstvena zaštita, u smislu Zakona o zdravstvenoj zaštiti Srbije, jeste organizovana i sveobuhvatna delatnost društva sa osnovnim ciljem da se ostvari najviši mogući nivo očuvanja zdravlja građana i porodice. Zdravstvena zaštita, u smislu ovog zakona, obuhvata sprovođenje mera za očuvanje i unapređenje zdravlja građana, sprečavanje, suzbijanje i rano otkrivanje bolesti, povreda i drugih poremećaja zdravlja i blagovremeno i efikasno lečenje i rehabilitaciju povređenih i obolelih . Ovo je najšira definicija zdravstvene zaštite i u svojoj sveobuhvatnosti onemogućava jasno razgraničenje i preciziranje odgovornosti nosilaca zdravstvene zaštite.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET