Harmonizacija poreza u Evropskoj Uniji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Harmonizacija poreza u Evropskoj Uniji". Rad ima 30 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ:
Uvod
Kad se govori o poreskoj harmonizaciji, potrebno je prije svega spomenuti zašto uopšte postoji potreba za harmonizacijom poreskih sistema. U harmonizaciji poreskih sistema najdalje se došlo unutar EU, te EU kao takva uvijek služi kao okvir unutar koje se promatra poreska harmonizacija. Pošto je EU prije svega ekonomska integracija, u izgradnji i kasnijem funkcionisanju zajedničkog (jedinstvenog) tržišta bilo je potrebno harmonizovati sisteme indirektnog oporezivanja, odnosno oporezivanja prometa.
Danas kada zajedničko tržište EU funkcioniše te je postignut visok stepen harmonizacije indirektnih poreza (poreza na dodatnu vrijednost i akciza), nameću se drugi izazovi u sferi ekonomskog sistema. Zbog nejednake privredne razvijenosti unutar EU, i to između novih i starih zemalja članica, jedan od instrumenata s kojim su novije zemlje članice željele privući kapital i potaknuti privrednu aktivnost bile su mjere poreske politike. Pošto je system indirektnog oporezivanja već uveliko bio harmonizovan na nivou EU, prostor se pojavio kod oporezivanja dobiti te djelomično dohotka. Preferencijalnim elementima unutar sistema oporezivanja dobiti željelo se privući i zadržati strani kapital te se pojavila poreska konkurencija unutar EU. Za stare zemlje članice takva pojava je imala pretežno negativan učinak, pa je zato u njihovim znanstvenim krugovima češći termin «štetna» ili «nelojalna» poreska konkurencija.
Evropska unija je po svojoj strukturi, veličini i značaju, jedinstvena integracija država u svijetu. Po veličini je jedinstvena, jer predstavlja najveće ujedinjeno svjetsko tržište. Po strukuri je jedinstvena stoga što ne postoji, niti je postojala, ikakva druga slična integracija tržišnih demokratija svijeta, u pogledu broja zemalja i stepena njihove međusobne povezanosti.
Prvi dio diplomskog rada nosi naslov Geneza Evropske unije. U ovom dijelu pisano je o vremenu nastanka ideja o ujedinjenju Evrope, okolnosti koje utiču na približivanje zemlje Evrope, koji su osnivači te ideje, osnovne parametre Evropske unije, članovi Unije poslije proširenje i ključne institucije EU.
U novije vrijeme, kao alternativni pristup fiskalnom federalizmu sve se češće spominje poreska harmonizacija. Stvaranje carinskih unija i međudržavnih ekonomskih integracija dalo je jedan novi impuls izučavanju poreske harmonizacije. Danas se o tom problemu najviše raspravlja u kontekstu Evropske unije. Razlog je jačanje zajedničkog tržišta EU i sve veća važnost fiskalne politike u postizanju makroekonomskih ciljeva zemalja EU.
Drugi dio se odnosi na harmonizaciji poreskog sitema u Evropskoj uniji. Pod poreskom harmonizacijom treba razumjeti proces uklanjanja poreskih barijera i razlika između poreskih sistema zemalja-članica Evropske zajednice. Takođe, ona podrazumijeva usklađivanje poreskog zakonodavstva između različitih zemalja-članica i implementaciju direktiva Evropske unije u različitim oblastima poreskog prava.
Proces poreske harmonizacije obuhvata:
harmonizaciju u domenu posrednih poreza,
harmonizaciju u domenu neposrednih poreza,
harmonizaciju u domenu eliminisanja dvostrukog oporezivanja i
harmonizaciju u domenu saradnje poreskih službi zemalja-članica.
Svaka država kao i svaka međudržavna organizacija ima svoja specifična obilježja. Prema tome i nema neke univerzalne formule za rješavanje fiskalne harmonizacije u svakoj zemlji i svakoj situaciji. Koncept fiskalne harmonizacije u državama mora biti fleksibilan.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET