Grinfild investicije u Srbiji | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Grinfild investicije u Srbiji". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
1. Pojam grinfild investicija.......................................................................3
1.1. Pretpostavke grinfild investicija………………………………………………...3
1.2. Poređenje sa akvizicijom……………………………………………………...4
2. Prednosti i nedostaci grinfild investicija……………………………………..6
2.1. Prednosti……………………………………………………………………...….6
2.2. Nedostaci…………………………..…………………………………………7
3. Grinfild invsticije u Srbiji……………………………………………………...8
3.1. Zašto baš grinfild……………..…………………………...…………………….8
3.2. Zašto nema dovoljno grinfild investicija u Srbiji…………...……………..8
3.3. Investicije u Srbiji………………………………………..………………10
3.3. Investicije u Valjevu………………………………..…………………11
Zaključak…….……………………………………………………………12
Literartura………………………………………………………………...13
UVOD
Razloga za istraživanje i proučavanje grinfild investicija, zbog njihovog ogromnog značaja za ekonomiju svake zemlje, je zaista mnogo. Jedna od šansi zemalja u razvoju pa tako i nase zemlje je baš u grinfild investicijama i u njihovom privlačenju. Zato sam i ja odabrao ovu temu da na neki način približim sam značaj grinfild investiranja i njegov uticaj na ekonomska kretanja u Srbiji.
POJAM GRINFILD INVESTICIJA
Grinfild (Greenfield) investicije podrazumevaju ulaganje u izgradnju potpuno novog biznisa, koji do tada nije postojao na targetiranom tržištu ili tržišnom području. Direktne investicije u inostranstvu novom izgradnjom fabrike, postrojenja, pogona, poslovne jedinice ili filijale, startujeu od kupovine zemljišta za izgradnju, sa ili bez prateće komunalne i saobraćajne infrastructure.
Zbog toga se pravi razlika između zelenih (green-field) i braon (brouwn-field) direktnih investicija u inostranstvu, novom izgradnjom. Zelene direktne investicije se realizuju na zemljištu bez prateće infrstrukture, a braon direktne investicije startuju na kupljenom zemljištu sa pratećom infrastrukturom ( obično su to napustena vojna postrojenja, kasarne, prazne neupotrebljive hale, skladišta) koje investitor ulaganjem vraća u upotrebljivo stanje.
Da bi jedna direktna investicija imala obeležja grinfild investicije, kompanija mora da izgradi potpuno nova postrojenja i objekte na ciljnom tržištu i dogovorenoj lokaciji u stranoj zemlji, da aktivira novi biznis kao novog tržišnog aktera, da obogati ponudu proizvoda i usluga na ciljnom tržištu, kao i da zaposli nove ljude.
Zbog izgradnje nove fabrike, one su tradicionalno bile vezivane za industrijske proizvodne delatnosti. Medjutim danas se sve veći broj grinfild investicija javlja i u sektoru trgovine i usluga!
Pretpostavke grinfild investicija
Dolazak do potpunog vlasništva u inostranstvu na podlozi nove investicije( Greenfield) u otvaranju proizvodnog pogona, filijale ili podružnice u inostranstvu, primenjuje se na onom tržištima gde nema ni realnih ni institucionalnih pretpostavki da se realizuje varijanta akvizicije ili merdžera, kao in a onim tržištima gde kompanija proceni da joj nisu potrebni ni resursi ni proizvodne i tehnološke prednostineke druge firme.
Grinfild investicije podrazumevaju postojanje tri pretpostavke:
da kompanija ima sposobnost i resurse da samostalno izradi novu fabriku
da kompanija dobro poznaje lokalne, tržišne, infrastrukturne i kulturne prilike
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET