Gospodarski rast i razvoj | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Gospodarski rast i razvoj ". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
UVOD TC "UVOD" f C l "1"
Seminarski rad obrađuje temu gospodarskog rasta i razvoja Republike Hrvatske. Rad ima edukativnu svrhu, a cilj mu je definirati osnovne ekonomske varijable hrvatskog gospodarstva i njihovo kretanje. Rad se sastoji od šest cjelina.
Prva cjelina bavi se prirodnim izvorima hrvatskog gospodarstva.
U drugoj cjelini riječ je o tržišnom restrukturiranju i modelima privatizacije u hrvatskom gospodarstvu.
Treća cjelina analizira stabilizaciju i razvitak hrvatskog gospodarstva kroz inflaciju, bruto domaći proizvod, odnosno makroekonomsku politiku (monetarnu i fiskalnu) te analizira utjecaj donođenja Stabilizacijskog programa za razvoj i stabilnost hrvatskog gospodarstva.
Vanjsko – trgovinska razmjena tema je četvrte cjeline rada, a osnovna obilježja vanjsko – trgovinske razmjene su uvoz i izvoz te bilanca plaćanja.
Zaposlenost i investicije u RH tema su pete cjeline rada.
U šestoj cjelini rad govori o dugu središnje države i inozemnom dugu Hrvatske.
Rad je napisan uz korištenje metode analize i sinteze.
2. PRIRODNI IZVORI HRVATSKOG GOSPODARSTVA TC "2. PRIRODNI IZVORI HRVATSKOG GOSPODARSTVA" f C l "1"
Prirodni uvjeti su dani uvjeti pod kojima pojedinci, organizacije i zajednice obavljaju svoju gospodarsku djelatnost. Prirodni uvjeti se dijele na prirodno bogatstvo u sredstvima za potrošnju (plodnost zemlje, vode bogate ribom i sl.) i na prirodno bogatstvo u sredstvima za proizvodnju (vodopadi, plovne rijeke, drvo, metali, ugljen i sl.). Klimatske su prilike također važan prirodan uvjet proizvodnje. „Proizvodna snaga društvenog rada znatno ovisi o prirodnim uvjetima. Pri različitim prirodnim uvjetima ista količina rada u različitim situacijama i na različitim mjestima daje nejednake učinke.“ Diferenciranost i raznolikost prirodnih uvjeta pod kojima ljudi proizvode čini temelj društvene podjele rada.
Prema geografskom položaju razlikuje se:
Maritimna Hrvatska,
Panonska Hrvatska,
Goransko – planinska Hrvatska.
Prirodni izvori (resursi) mogu biti obnovljivi i neobnovljivi. To su različiti oblici prirodnih bogatstava koji su osnova čovjekova života i njegove gospodarske aktivnosti. Različito su raspoređeni, pa pojedine zemlje raspolažu različitim vrstama i količinama prirodnih resursa. Klasificiraju se prema različitim kriterijima. Danas je opće prihvaćena podjela prirodnih resursa na šest kategorija: tlo, vegetacija, životinjski svijet, voda, minerali i klima.
Prema kriteriju vremena obnovljivosti, prirodni resursi dijele se na neobnovljive (mineralne sirovine) i obnovljive (biljni i životinjski svijet, voda). U posljednje vrijeme sve više jača svijest o ograničenosti prirodnih resursa, sve se više čini na učinkovitom gospodarenju i zaštiti prirodnih resursa, čije se korištenje osniva na načelima održivog rasta.
Najznačajniji prirodni resursi Republike Hrvatske su izvori Jadranskog mora: sol, pijesak i šljunak, fauna, vodene snage – HE, energetske sirovine – ugljen, nafta, plin, metal – boksit, nemetali – barit, gips, vapnenac te šume.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET