Geneza globalizacije - GATT i OECD | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Geneza globalizacije - GATT i OECD". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


ВИША ПОСЛОВНА ШКОЛА ЧАЧАК
С Е М И Н А Р С К И Р А Д
ПРЕДМЕТ: ГЛОБАЛНА ЕКОНОМИЈА И ПОСЛОВНА
ДИПЛОМАТИЈА
ТЕМА: ГЕНЕЗА ГЛОБАЛИЗАЦИЈЕ – ГАТТ И ОЕЦД
Професор:
У Чачку, новембар 2010. године
С А Д Р Ж А Ј :
УВОД
1. ГЛОБАЛИЗАЦИЈА – ПОЈАМ И ТЕОРИЈСКА СХВАТАЊА
2. ОСНОВНИ ЕЛЕМЕНТИ ПРОЦЕСА ГЛОБАЛИЗАЦИЈЕ
3. ОПШТИ СПОРАЗУМ О ЦАРИНАМА И ТРГОВИНИ – ГАТТ
4. ОРГАНИЗАЦИЈА ЗА ЕКОНОМСКУ САРАДЊУ И РАЗВОЈ –
ОЕЦД
5. ЗАКЉУЧАК
6. ЛИТЕРАТУРА
У В О Д
Основна карактеристика светске привреде и светске заједнице на прелазу из XX у XXI век јесу дубоке промене у друштвеним и економским односима у целини. Глобализација, као институционална интеграција националних и регионалних тржишта у јединствени светски систем, није карактеристична само за последнјих неколико деценија. Наиме, глобализација представља мултидимензионалан процес који је потребно сагледати са неколико аспеката: економског, технолошког, социолошког и историјског. Са економског становишта посматрано глобализација представља историјски процес постепене либерализације и интеграције тржишта капитала, роба и услуга, и у нешто мањој мери тржишра рада, у јединствено светско тржиште. С обзиром да је глобализација процес који није временски ограничен, друштвено-економски развој у условима глобализације поприма облик асимптотске функције. У случају када би глобализација била завршена, то би значило да, на пример, имамо јединствене криве понуде и тражње на глобалном нивоу и да би се у тачки њиховог пресека успоставила равнотежа на светском тржишту. Међутим, ниједно од тржишта (лапитала, рада, добара и услуга ) неће функционисати тако да се избришу разлике између различитих региона у свету по питању понуде и тражње производа, услуга и фактора производње. Увек ће постојати различите цене цене производа у различитим деловима света и на локалном нивоу. Другим речима увек ће постојати различите профитне стопе које ће условљавати кретање капитала из једног краја света у други, а самим тим условљавати и кретање радне снаге и најамнина.
1. ГЛОБАЛИЗАЦИЈА – ПОЈАМ И ТЕОРИЈСКА СХВАТАЊА
Глобализација представља веома актуелну тему о којој се доста говори и пише још од почетка седамдесетих година XX века, чија је популарност далеко надмашила све остале сфере интресовања.
С обзиром на чињеницу да се овим савременим феноменом бави велики број људи, у домаћој и страној литератури је присутно доста поједностављено објашњење појма глобализације. Овакво схватање појма глобализације заснива се на претпоставкама да:
- глобализација представља хомогенизацију и унификацију света који са собом носе изједначавање свих регионалних и културних разлика,
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET