Funkcionalnost jedinstvenog tržišta poljoprivredno prehrambenih proizvoda EU | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Funkcionalnost jedinstvenog tržišta poljoprivredno prehrambenih proizvoda EU". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
SADRŽAJ 1
UVOD 2
JEDINSTVENO (UNUTRAŠNJE) TRŽIŠTE 2
USKLADJIVANJE (HARMONIZACIJA) 4
ZAKONI O BEZBEDNOSTI HRANE 5
Ciljevi i načela 5
Institucije 6
GLOBALIZACIJA TRŽIŠTA I OBEZBEÐENJE KVALITETA HRANE 6
SISTEM BEZEBEDNOSTI HRANE U EU 6
POTENCIJALNA OPASNOST 9
OSNOVNI PRINCIPI UPRAVLJANJA KVALITETOM - ISO 9000 9
SISTEM ANALIZE OPASNOSTI I KRITIČNE KONTROLNE TAČKE – HACCP 10
ODNOS IZMEÐU HACCP SISTEMA I STANDARDA ISO 9001:2000 11
MERE EVROPSKE UNIJE 11
MEĐUNARODNE NORME ZA 12
POLJOPRIVREDNO-PREHRAMBENE PROIZVODE 12
VETERINARSKI NADZOR 14
NADZOR ZDRAVLJA BILJAKA 16
ZAKLJUČAK 16

UVOD
Na početku ovog rada obrađena je tema Unutrašnjeg tržišta Evropske Unije ( EU), kako je došlo do formiranja Jedinstvenog tržišta i uspostavljanja „četiri slobode“: slobodnog kretanja robe, ljudi, usluga i kapitala. Onda se govori o osnovnom mehanizmu koji je zadužen za uspostavljanje Jedinstvenog tržišta, odnosno o harmonizaciji tehničkog zakonodavstva.
Dalje se obrađuje tema sigurnosti hrane na tržištu Unije, čiji je osnovni cilj da postigne visok stepen sigurnosti ljudskog zdravlja, zatim se govori o načinu obezbedjena kvaliteta hrane, osnovnim principima upravljanja kvalitetom hrane, sistemu analize opasnosti i kritične kontrolne tačke (HACCP). U nastavku je dat prikaz međunarodnih normi za poljoprivredno – prehrambene proizvode. Na kraju rada prikazani su osnovni zadaci veterinarskog nadzora i nadzora zdravlja biljaka u pogledu obezbeđenja sigurne i kvalitetne hrene na tržištu EU.
JEDINSTVENO (UNUTRAŠNJE) TRŽIŠTE
Zajedničko tržište je treći veliki poduhvat strukturnih integracija posle carinske unije i Zajednička agrarna politika ( ZAP ). Carinska unija je predstavljala nužni uslov za stvaranje zajedničkog tržišta, a postojanje ZAP je olakšavalo stvaranje zajedničkog tržišta. U Rimskom ugovoru postojao je cilj da se stvori zajedničko tržište, odnosno slobodno kretanje ljudi, robe, usluga i kapitala na čitavom tržištu Evropske Unije ( EU ). Dugo vremena je trebalo da se ostvari taj cilj jer su postojala brojna ograničenja koja su sprečavala slobodno kretanje tih faktora. Belom knjigom iz 1985. godine iznesen je stav o potpunom ujedinjenju medjunarodnog tržišta do 1992. godine. Cilj je bio da se uklone sve prepreke. Jedinstven evropski akt iz 1986. godine je prvi doneo bitne izmene i dopune Rimskog ugovora potrebne za uspostavljanje jedinstvenog tržišta. Evropska komisija je angažovala tim stručnjaka da izračunaju efekte stvaranja zajedničkog tržišta, čiji je izveštaj nazvan Čekinijev izveštaj. Čekinijev izveštaj ističe da bi se ostvarila dobit od uklanjanja barijera. Odobrena nalazima Čekinijevog izveštaja EU se okrenula stvaranju zajedničkog tržišta. Cilj je bio stvoriti uslove za uspostavljanje „četiri slobode“. Ključnu ulogu u objedinjavanju tržišta imao je Jedinstveni evropski akt (JEA), čijem uspehu je najviše doprinela procedura odlučivanja o merama liberalizacije, koje će se uvesti. Barijere treba ukloniti da bi se stvorilo zajedničko tržište, a uklanjanje barijera je zavisilo od uskladjenosti zakonodavstva.
Unutrašnje tržište se u Jedinstvenom evropskom aktu definiše kao „jedno područje bez unutrašnjih granica, unutar koga je obezbedjeno slobodno kretanje robe, ljudi, usluga i kapitala, u skladu sa odredbama Ugovora“. Na osnovu ove definicije, zajedničko tržište počiva na četiri slobode ili načela: slobodan promet roba, usluga, kapitala i slobodno kretanje ljudi, a stepen efikasnosti funkcionisanja unutrašnjeg tržišta zavisi od uspeha u otklanjanju svih zabrana i barijera (fizičkih, poreskih i tehničkih) u međusobnoj trgovini između država-članica.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET