Funkcije novca | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Funkcije novca". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


VISOKA ŠKOLA ZA POSLOVNU EKONOMIJU I PREDUZETNIŠTVO
BEOGRAD
FUNKCIJE NOVCA
-SEMINARSKI RAD-
ČAČAK, maj 2011.
SADRŽAJ:
UVOD..................................................................................................................3
FUNKCIJE NOVCA..........................................................................................5
NOVAC KAO SREDSTVO RAZMENE......................................................5
NOVAC KAO MERA VREDNOSTI I MERILO CENE..............................6
NOVAC KAO PLATEŽNO SREDSTVO.....................................................7
NOVAC KAO BLAGO................................................................................9
NOVAC KAO SVETSKI NOVAC................................................................9
ZAKLJUČAK.....................................................................................................11
LITERATURA....................................................................................................12
UVOD
Novac je specifična roba koju je razvitak robne proizvodnje i razmene izdvojio iz ostalog robnog sveta da monopolski vrši ulogu opšteg ekvivalenta. Na taj način novac predstavlja prometnu vrednost koja je apstraktan izraz celokupnog bogatstva društvene zajednice, a ujedno služi i kao univerzalno sredstvo za međusobno uspoređivanje i razmenjivanje svih proizvoda ljudskog rada.
Novac je ekonomsko dobro koje služi u razmeni materijalnih dobara i usluga između učesnika u robnom prometu. On je nastao kao objektivna potreba efikasnijeg funkcionisanja robne proizvodnje. U toku svog istorijskog razvoja ulogu novca su obavljale veoma razliličite vrste materijala od stoke preko metala do današnjeg čistog papirnog novca. Razvoj novca je direktno vezan za razvoj robne proizvodnje. U početku su se robe menjale jedna za drugu (R-R) - trampa, u kasnijem periodu bilo je moguće za jednu vrstu robe dobiti bilo koju drugu ili više njih u istoj vrednosti i na kraju se izdvojila jedna vrsta robe koja je postala opšti ekvivalent koju su prihvatali svi učesnici razmene, odnosno novac u današnjem smislu reči.
Daljim razvojem robni novac je zamenjen papirnim novcem. U početku je on imao pokriće u zlatu, da bi se posle svetske krize izmeđ u dva rata i posle II svetskog rata ta veza izgubila. Papirni novac postaje društvena konvencija definisana pravnim normama, prevazilazi vrednost papira na kom je stampan, a pravo štampanja ima samo drzava, pa ga to čini retkim dobrom, a štampa nje je limitirano pa to obezbeđuje njegovu vrednost. Tu leži njegova snaga, ali i slabost.
U opticaju postoje različiti oblici novca. Metalni novac odnosno kovanice su komadi metala (najčešće zlato) koji imaju tačno utvrđen kvalitet, oblik i težinu i koji predstavljaju stvarnu vrednost (zlato). Papirni novac za razliku od metalnog nema stvarnu vrednost, jer ne zavisi od zlata već od cena dobara koja se mogu za njega dobiti. Kao kreditni novac koriste se menice (kao pismena garancija da će kupac platiti robu u predviđenom roku) i gotovinski ček (nalog banci za isplatu određene sume novca) jer su vremenom poverioci ili prodavci shvatili da ih mogu koristiti u plaćanju svojih dugova.
Ukupna količina novca u opticaju ima veliki značaj u funkcionisanju neke privrede. Kada se pojavi veća količina novca u opticaju, takva pojava se naziva inflacija a suprotno tome manja količina novca u opticaju od potrebne se naziva deflacija. Narušavanje monetarne ravnoteže, odnosno ravnoteže između raspoložive količine novca i stvarne potrebe za novcem dovodi do zastoja u izvršavanju robno-novčanih transakcija i dospelih obaveza.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET