Funkcije centralne banke | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Funkcije centralne banke". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
VISOKA ŠKOLA ZA POSLOVNU EKONOMIJU
I PREDUZETNIŠTVO IZ BEOGRADA
SEMINARSKI RAD
Predmet: Bankarsko poslovanje
Tema: Funkcije Centralne banke
Beograd, 2010.
SADRŽAJ
Uvod…………………………………………………………….…………………………...…3
Istorijat nastanka Centralnih banaka u svetu………………...………………………...4
Centralna banka………………………………………………………….………..…...5
Funkcije Centralne banke……………………………………………………………...6
Emisija novčanica, novca i kredita…………………………………………………6
Sprovođenje mera kreditno-monetarne politike……………...................................7
Održavanje spoljne likvidnosti……………………………………………………..7
Obavljanje određenih poslova na račun države……………………………………8
Druge funkcije……………………………………………………………………..8
Instrumenti Centralne banke…………………………………………………………...9
Zaključak……………………………………………………………………………………….11
Literatura…………………………………………………………………………….………...12
UVOD
U reprodukciji privrede jedne države postojanje novca i mogućnosti kreditiranja predstavijaju bitne činioce. U kontekstvu ovog kruga, banke imaju posebno mesto i ulogu jer su specijalizovane institucije, čija je osnovna funkcija da privredu i njenu reprodukciju snabdevaju potrebnom količinom i novca i kredita. Stoga je bankarstvo u celini kao specifična privredna delatnost određena vrstom i sadržinom bankarskih poslova. Reč banka potiče od latinske reči BANCO i znači klupu ili tezgu (u današnjem smislu šalter) postavljenu na trgu, vašaru ili sajmu na kojoj su se razmenjivali različiti oblici i vrste novca, gde su se vršile novčane transakcije (naplate i plaćanja u vezi sa obavljenim tegovinskim prometom). Za razliku od drugih preduzeća banka je posredično preduzeće koje mobiliše i koncentriše slobodne finansijske resurse (obično u vidu depozita) i vrši njihovu distribuciju (najčešce kroz kredite). Banka finansijski posreduje između finansijski suficitarnih i finansijski deficitarnih sektora i transaktora. Banka predstavlja samostalnu finansijsku organizaciju za prikupljanje i mobilizaciju slobodnih novčanih sredstava u cilju njihovog plasiranja i za obavljanje drugih bankarskih i ne bankarskih poslova.
Po odredbama Zakona o bankama i drugim finansijskim organizacijama, banka se osniva kao akcionarsko društvo, ugovorom o osnivanju i obezbeđenjem sredstava za osnivački kapital banke. Druga finansijska organizacija, izuzev Štedno-kreditnih zadruga, osniva se kao akcionarsko društvo, ugovorom o osnivanju i obezbeđenjem sredstava u osnivački kapital. Banke i druge finansijske organizacije su pravna lica. Banku mogu da osnuju domaća i strana pravna i fizička lica. Banku mogu da osnuju najmanje dva osnivača. Strana lica mogu da osnuju banku pod uslovima uzajamnosti.
Centralna banka je središnja monetarna ustanova u nekoj državi koja ima monopol emisije novca i vrijednosnih papira. Funkcije centralne banke: održava monetarnu stabilnost nacionalne ekonomije, provođenjem monetarno-kreditne politike, regulira novčani opticaj, organizira i vodi platni promet zemlje, bavi se kupoprodajom deviza, te propisuje stopu obavezne rezerve, finansira državni budžet (emisijska dobit), kontroliše bankarski sistem, određuje službenu eskontnu stopu i sl.
ISTORIJAT NASTANKA CENTRALNIH BANAKA U SVETU
Nastanak emisionih, ili centralnih banka je vezan za tzv.”privilegovane banke” koje su imale pravo da emituju novčanice, da bi kasnije jedna među njima dobila monopol nad emisionim poslovima. Do nastanka i razvoja emisionih banka u Zapadnoj Evropi došlo je neposredno pre industrijske revolucije, što nas upućuje na zaključak da su one bile preduslov za ubrzani industrijski razvoj. Institucionalizacijom emisionih banaka započinje razvoj modernog bankarstva u svetu.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET