Funkcije banaka | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Funkcije banaka". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Sadržaj:
1 UVOD 3
2 FUNKCIJA BANAKA U SAVREMENOJ MEŠOVITOJ PRIVREDI 4
2.1. Osnovne funkcije banaka 5
3 DOHODAK BANAKA U SAVREMENOJ TRŽIŠNOJ PRIVREDI 7
3.1. Visina dohotka 8
4. ZAKLJUCAK 12
LITERATURA 13
1.UVOD
Savremeni bankarski sistem jedne zemlje danas cini jedinstvo banaka i centralne banke kao glavnog regulatora kreditno- monetarne politike. Danas centralna banka predstavlja finansi-
jsku instituciju koja ima osnovnu funkciju da realizuje ciljeve državne ekonomske politike kontrole ponude novca, odnos-
no monetarne stabilnosti. Današnje, savremene banke imaju više razlicitih funkcija.
2.FUNKCIJA BANAKA U SAVREMENOJ MEŠOVITOJ ROBNOJ PRIVREDI
Analiza reprodukcionog ciklusa u savremenom preduzecu je pokazala da se materijalna sredstva u ciklusu prometa nalaze u robnom I novcanom obliku. Dalja analiza je pokazala da je opravdano da se u poslovima robnog prometa bave osamostaljeni radni kolektivi što proistice iz prednosti drustvene podele rada. To važi za robin promet u uslovima robne privrede, u osnovi važi I za novčani promet u sistemu robne privrede.
U osnovi iz tih razloga nužno dolazi do osnivanja I funkcionisanja banaka koje se bave poslovima novca I kredita u savremenoj robnoj privredi.
Načelno je moguce da se poslovima novčanog prometa bave I sami proizvodni I trgovacki radni kolektivi. Međutim, ekonomski je opravdano I drustveno celishodno da se na bazi izvršene društvene podele rada I specijalizacije, ovim poslovima bave posebno za to specijalizovani radni kolektivi banke. Osamostaljivanje novčane svere prometa u zasebnu delatnost, tj, formiranje I specijalizovanje banaka za navedene poslove u procesu drustvene reprodukcije ima znacajne prednosti. One su analogne prednostima koje nastaju osamostaljivanjem I specijalizovanjem trgovinskih preduzeća za oblast robnog prometa, s tim što se banke specijalizuju za obavljanje novcanog prometa. Banke taj posao obavljaju za krace vreme, sa manje angažovanih materijalnih I ljuckih faktora u tom poslu, čime se smanjuju cisti prometni troškovi novca. Banka može da obavlja taj posao I za vise radnih kolektiva iz industrije I trgovine, tj. Da ima vise svojih komintenata, što omogućuje da ima stalnost I raznovrsnost obavljanja novcanog prometa.
Posto se u sferi prometa novca ne stvara nova vrdnost ,ali je ona nužna faza procesa reprodukcije,bitno je da se ovaj proces odvija sa efikasnije I racionalnije. Interes drustva je da se toskovi materijalnih sredstava I novododatog ljuckog rada što je moguce više smanje. Specijalizacija banaka u obavljanju tih procesa najvise doprinosi smanjenju cistih troškova prometa,pa otud I drustveni interes za postojanjem bankarskih organizacija kao osamostaljenih poslvnih subjekata.To je I interes bankarskih radnih kolektiva jer se one bave odredjenom sferom na bazi izvršene društvene podele rada, taj posao samostalno obavljaju I po osnovu toga ostvaruju svoj dohodak.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET