Franšizing | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Franšizing". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRŽAJ
Uvod 2
1.1 Istorijski razvoj franšizinga 3
1.2 Pojam franšizinga 4
1.3 Podela franšizinga 6
1.4 Tipovi franšizinga 7
1.5 Organizacioni modeli franšizinga 8
1.6 Elementi franšiznog poslovanja 10
1.7 Pogodnosti franšizinga 11
1.8 Šta treba da sadrži franšizing sistem poslovanja? 12
1.9 Delatnosti u kojima se primenjuje franšizing 13
1.9.1 Franšizing i lanci brze hrane 14
Zaključak 16
Literatura 17
UVOD
Pored klasičnih oblika međunarodnog poslovnog finansiranja, kao što su razne vrste kredita, finansijski instrumenti tržišta kapitala ili direktne investicije, postoji i jedan broj specifičnih oblika međunarodnog poslovnog finansiranja koji omogućava da se finansiranje I poslovne transakcije prilagode konkretnim potrebama pojedinih poslova i projekata i u tom pogledu nude određene prednosti nad klasičnim oblicima međunarodnog poslovnog finansiranja. U ove specifične oblike međunarodnog poslovnog finansiranja ubrajaju se: lizing, faktoring, forfeting, franšizing, time sharing i finansijski konsalting.
Franšizing je široko rasprostranjen i opšteprih vaćen metod poslovanja u svetu. Predstavlja svojevrsan oblik saradnje u području prodaje roba i us lužnih delatnosti. Mnoge velike firme su zapravo zahvaljujući franšizing sistemu poslovanja dosegle sam vrh uspešnosti. Sa stanovišta potreba i interesa društva, franšizing duguje svoj nastanak i n aglo širenje, masovnim potrebama za uslugama. Takav oblik poslovanja zadovoljava ne samo potrebe za uslugama do sada poznatih uslužnih delatnosti, već i druge specijalizovane i kvalitetne prodaje. Franšizing poslovi su u najvećoj meri doprineli prodoru i širenju preduz etništva na skoro sve privredne grane i delatnosti, a pre svega na polje usluga. Implementirao s e u privredne tokove: trgovinu, hotelijerstvo, industriju, saobraćaj, poljoprivredu, građevinarstvo itd. Franšizing predstavlja veoma značajan instrument transfera tehnologije i pogodan vid stranih ulaganja i važan oblik nesvojinske transformacije preduzeća.
Svedoci smo da u ovom vremenu, veliki postaju još veći, a mali još manji ili propadaju. Po našem mišljenju jedan od načina da se "ostane u igri " je sar adnja sa firmama koje imaju već izgrađen brend name. Uz već izgrađen imidž, logističk u podršku, timove za edukaciju, marketinšku podršku mnogo je lakše poslovati. Mala i srednja pre duzeća opstaju u velikoj meri I uz pomoć franšize. Takođe trend razvoja franšize u svetu je u po rastu, tako da i istočna Evropa nije zaobiđena. Region je skoro na dnu lestvice po broju franšiza u Evropi, tako da postoji veliki potencijal za razvoj ovog vida poslovanja.
2
Istorijski razvoj franšizinga
Reč franšiza dolazi od francuske reči (franchise) sa korenom u reči franc, koja označava privilegiju ili slobodu. Termin „franšiza“ označava specijalno pravo, privilegiju ili slobodu dodeljenu pojedincu ili grupi. Odnosi se na privilegiju da bira i slobodu da bude biran u politici, pravo državljanstva, slobodu govora i ponašanja. U srednjem veku u Evropi vladari su dodeljivali franšize koje su se odnosile na slobodu određene privredne aktivnosti na određenoj teritoriji, npr.slobodu trgovine, pravo održavanja pijaca i sajmova, slobodu obavljanja poslova lokalnih esnafa. Pravna regulacija franšiznog poslovanja kroz vreme je postala i deo evropskog zakonodavstva.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET