Fjučersi kao instrument finansijskih tržišta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Fjučersi kao instrument finansijskih tržišta". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 VISOKA POSLOVNA ŠKOLA
STRUKOVNIH STUDIJA
ČAČAK
SEMINARSKI RAD
Predmet: FINANSIJSKA TRŽIŠTA I BERZANSKI MENADŽMENT
FJUČERSI KAO INSTRUMENAT FINANSIJSKIH TRŽIŠTA
U Čačku, novembra 2010. godine
Sadržaj
I UVOD 3 1. UOPŠTENO O TERMINSKIM TRŽIŠTIMA 4 2. FJUČERSI 5 2.1. Opšte o fjučersima 5 2.2. Definicija 6 Primer 9 3. KARAKTERISTIKA I PODELA FJUČERSA 10 3.1. Karakteristike tržišta fjučersa 10 3.2. Berze fjučersa 12 3.3. Podela fjučersa 12 4. VELIČINA UGOVORA 13 II ZAKLJUČAK 14 III LITERATURA 16
I UVOD
U ovom radu bavićemo se problematikom fjučers ugovora s obzirom na njihovu sve veću ulogu u finansijskim strategijama u budućnosti. Ono zbog čega su ovi ugovori postali jako interesantni za korišćenje je neizvesnost sa kojom su suočeni svi učesnici u finansijskom poslovanju.
Samo do pre dvadesetak godina obične akcije i obveznice predstavljale su primaran način da preduzeće dođe do potrebnog kapitala i da investitiori učestvuju u cash flow-u preduzeća. Od sedamdesetih godina okruženje u kome se nabavlja kapital drastično se izmenilo.
Tehnološki napredak, slobodno kretanje kamatnih stopa, eskalacija inflacije, regulatorne promene koje se dešavaju mnogo brže nego u prošlosti, sve su ovo karakteristike koje poslednju dekadu označavaju kao dekadu nečuvene nestabilnosti. Sa druge strane, okretanje preduzeća međunarodnom tržištu sa fleksibilnim deviznim kursevima, izlaže preduzeće valutnom riziku (kroz rizik transakcija, rizik razmene i ekonomski rizik).
Porast značaja ovih finansijskih instrumenata za korporativne finansije prati povećanu aktivnost na finansijskim berzama. On je takođe u vezi sa porastom međunarodne trgovine i sve većim međunarodnim povezivanjem kompanija. Kao rezultat ovih tendencija, fjučersi predstavljaju nezaobilazni sadržaj portfolia mnogih kompanija u razvijenim tržišnim ekonomijama. Analiza osnovnih karakteristika ovih izvedenih finansijskih instrumenata u ovom radu će obuhvatati četiri celine.
1. UOPŠTENO O TERMINSKIM TRŽIŠTIMA
Na tržištu izvedenih hartija se načelno trguje svim izvedenim hartijama od vrednosti. Ipak, relativno najveći značaj ima trgovina fjučersima i opcijama koja se obavlja na tzv. terminskim tržištima. Trgovina fjučersima i opcijama datira od davnina, ali savremena tržišta fjučersa nastaju sa nastankom Čikaške opcione berze 1848. godine koja je nastala u sled potrebe rešavanja problema u trgovini žitaricama i omogućavanje njihove prodaje na neki termin u budućnosti po prethodno utvrđenoj ceni.
Slicno fjučersima i nastanak opcija u savremenom smislu reči vezuje se za 19. vek kada su ponuđene kupovne i prodajne opcije na akcije. Početkom 20. veka u SAD Udruženje brokera i dilera prodajnim i kupovnim opcijama je stvorilo tržište opcijama.
Tokom poslednjih pedesetak godina fjučersi i opcije zauzeli su svoje mesto na međunarodnom tržištu. Originalno fjučersi i opcije koristili su se na berzansku robu, a u ranim sedamdesetim počinje njihova primena i na finansijske instrumente. Valutni fjučersi doživljavaju ekspanziju padom Bretton Woods sistema fiksnih deviznih kurseva. Pad ovog sistema najavio je nove finansijske instrumente koji će se koristiti kao sredstva za smanjenje rizika u sve više i više nestabilnom okruženju.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET