Finasijski sistem | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Finasijski sistem". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
1. Увод
Финансијски систем је саставни дио друштвено-економског и политичког система. Достигнути степен развоја материјалних производних снага и друштвено економских односа опредељују карактер и развој финансијског система.
У грађанској финансијској литератури, финансијски систем третира се у ширем и ужем смислу. У ширем смислу финансијски систем обухвата новчане, кредитне и банкарске финансије као и пословне финансије и осигурање. У ужем смислу финансијски систем обухвата пореске приходе, јавне расходе и јавни дуг, те се идентификује са фискалним системом, који се декомпонује на порески и буџетски систем. По овом схватању финансијски систем је саставни дио интервентног механизма капителистичке државе.
Термин финансије потиче из средњовјековног језика, чије су ријечи finatio, financias и financia pecuniaria означавале и одређена плаћања. Међутим, по неким писцима ријеч finatio је изведен из ријечи finire, а по другима је ова ријеч изведена из ријечи fine, односно из нордијске ријечи finden. Развојем робно-новчаних односа наглашеније су се користили термини financie и finationes ради означавања, најприје државних прихода, затим и прихода и расхода и цјелокупног новчаног пословања државе.
Слика бр.1 Финансијски систем
2. Предузеће, улога у финансијском систему
Предузеће је привредно правни ентитет који располаже ресурсима за обављање дате привредне дјелатности с циљем да у дугом року максимира добитак. И поред сталног напора да се максимира добитак дешава се да понекад услед негативних унутрашњих и спољашних утицаја, предузеће у томе не успјева због чега послује чак и са губитком. У таквим околностим предузеће не максимира добитак него се труди да прво изађе из зоне губитка а потом тежи максимирању добитка. Излазак предузећа из зоне губитка је циљ изнад свих циљева, јер од остварења тог циља зависи опстанак предузећа. Ако се предузеће као привредно-правни ентитет који располаже ресурсима за обављање дате привредне дјелатности посматра са финансијског аспекта оно се може третирати и као финансијски систем.
Врхунски циљ предузећа у дугом року јесте максимизирање добитка јер без остварења тог циља:
Нема раста и развоја предузећа, а без раста и развоја предузећа угрожава се конкурентност његових учинака, што опет доводи у питање опстанак предузећа
Није могуће наћи нове инвеститоре, оне који ће уложити додатни капитал у предузеће, јер друга предузећа обезбјеђују више приносе на уложени капитал
Није могуће одржати па и повећати оне компоненте капитала које су бесплатне, не захтјевају никакве издатке, као што је емисиона премија, резервни капитал и задржане добитке које имају позитивне реперкусије на финансијски резултат
Финансијски начин промишљања о предузћу темељи се на спознаји да су финансијепресудне за :
Оснивање предузећа, јер предузеће се не може основати и регистровти без почетног иницијалног новца (капитала). Новац је, дакле, основна претпоставка набавке потребних фактора производње (средстава за рад, предмета рада и радне снаге)
Текуће пословање, за шта је након оснивањапотребно обезбједитифинансирање текућег пословања, посебно краткорочно везане имовине (обртне имовине), тј. Обезбједити платежну способнос предузећа и рентабилност пословања (зарађивачку моћ).
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET