Finansijsko izvještavanje | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Finansijsko izvještavanje". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
EVROPSKI UNIVERZITET EUROPEAN UNIVERSITY BRČKO DISTRIKT BRCKO DISTRICT BOSNA I HERCEGOVINA BOSNIA AND HERZEGOVINA
Tema: “FINANSIJSKO IZVJEŠTAVANJE BANKARSKOG SISTEMA”
Seminarski rad
Predmet: Finansijsko izvještavanje
Brčko, mart 2014.god
SADRŽAJ
1. UVOD 3
2.BANKARSKI SISTEM 4
2.1. Institucionalni okvir bankarskog sistema....................................................................4
2.2. Karakteristike bankarskog sistema..............................................................................4-5
3.FINANSIJSKI IZVJEŠTAJI BANKARSKOG SISTEMA.............................................6
3.1. Bilans stanja bankarskog sistema............................................................................... 6
3.2. Aktiva banke...............................................................................................................7
3.3. Pasiva banke...............................................................................................................10
3.4. Bilans uspjeha............................................................................................................12
3.5. Izvještaj o izvorima i korištenju sredstava.................................................................13
3.6. Izvještaj o dioničkom kapitalu...................................................................................13
4.PRIMJER IZ PRAKSE:NLB TUZLANSKA BANKA D.D. TUZLA 14
5. ZAKLJUČAK 19
6. LITERATURA 20
UVOD
Ovaj rad je upravo posvećen specifičnostima sastavljanja finansijskih izvještaja banaka i njihovih konkurenata , a struktura rada je sljedeća:
U prvom dijelu seminarskog rada ćemo navesti karakteristike bankarskog sistema, kao i instuticionlni okvir.
Drugi dio je posvećen specifičnostima finansijskih izvještaja odnosno bilansu stanja, bilansu uspjeha, izvještaju o dioničkom kapitalu i na kraju izvještaju o izvorima i korištenju sredstava.
Treći dio se odnosi na primjer iz prakse u kojem ćemo nastojiti prikazati finansijsko izvještavanje NLB Tuzlanske banke d.d.,Tuzla za 2011 godinu.
Pažljivim čitanjem finansijskih izvještaja banaka i njihovih konkurenata, saznajemo više o uslugama koje institucije pružaju i kako se vremenom njihovi finansijski uslovi mjenjaju. Ti izvještaji, kada se urade precizno, prižaju nezamjenjive podatke menadžerima, vlasnicima, zajmodavcima i regulatornim tijelima banaka i drugih institucija koje pružaju finansijske usluge.
BANKARSKI SISTEM
2.1.Institucionalni okvir bankarskog sistema
Bankarski sistem u BiH regulisan je entitetskim zakonima o bankama koji su u velikoj mjeri usklađeni, te zakonima o agencijama za bankarstvo u čijoj nadležnosti je supervizija komercijalnih banaka prema teritorijalnom principu. Prema zakonu o CB BiH, CB BiH ima koordinacijsku ulogu u bankarskoj superviziji i realizira je kroz saradnju s agencijama za bankarstvo, kroz redovnu razmjenu podataka i koordinacijske sastanke o bankarskom sektoru. U 2010. bankarski sistem u BiH je uspio održati stabilnost, unatoč sve većim negativnim uticajem globalne ekonomske krize, ali je zabilježio stagnaciju u pogledu rasta.
U bankarskom sistemu najveći uticaj krize se odrazio na kreditne aktivnosti i na kvalitet kreditnog portfolija u 2010. U cilju ublažavanja negativnih efekata globalne finansijske krize, agencije za bankarstvo su produžile odluke kojim se utvrđuju privremene mjere koje se odnose na reprogramiranje, odnosno restrukturiranje kredita koje su banke odobrile fizičkim i pravnim licima. Ovim je klijentima omogućeno da nastave poslovne aktivnosti i što lakše prevaziđu problem likvidnosti. Depozit, kao najznačajniji izvor finansiranja komercijalnih banaka nastavili su rasti tokom 2010. godine. Iznos maksimalnog osiguranog depozita za fizička lica je povećan na 35.000 KM od 1.aprila 2010., a također je povećan i broj banaka uključenih u program osiguranja na 25, jer je u januaru Union banka d.d. Sarajevo pristupila programu osiguranja depozita. Centralni registar kredita (CRK), uspostavljen je pri CB BiH, nastavio je da efikasno funkcioniše I omogućava pouzdaniju procjenu kreditnog rizika. CRK uključuje podatke o svim kreditima svih komercijalnih banaka, MKO i lizing kompanija. Minimalan iznos osnivačkog kapitala banke nije promijenjen i iznosi 15 miliona KM (7,67 miliona eura), a ni druge regulative o likvidnosti, ročnosti I deviznoj usklađenosti se nisu mijenjale.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET