Finansijski sistem SAD-a | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Finansijski sistem SAD-a". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


SEMINARSKI RAD
Smer: Finansije i bankarstvo
Tema: Finansijski sistem SAD-a
Marina Ivanišević 419/07
Sadržaj
Sadržaj 2
UVOD 3
1. Istorijat Sistema federalnih rezervi 4
2. Formalna struktura Sistema federalnih rezervi 5
2.1. Banke federanlih rezervi 5
2.2. Banke članice 7
3. Savet guvernera Sistema federalnih rezervi 8
4. Federalna komisija za operacije na otvorenom tržištu (FOMC) 9
5. Savet guvernera 9
6. Neformalna struktura sistema federalnih rezervi 10
7. Koliko je FED nezavisan? 12
8. Trezor ( Department of The Treasury ) 13
Zaključak 14
Literatura 15
UVOD
U ovom radu ćemo se prevashodno usresrediti na Sistem federalnih rezervi (FED) - odnosno najvažniju centralnu banku u svetu. Zatim, na istorijat Sistema federalnih rezervi, formalnoj institucionalnoj strukturi Fed-a, a potom razmotriti važniju neformalnu strukturu na osnovu koje otkrivamo ko stoji iza Sistema federalnih rezervi. Kada budemo razumeli ko donosi odluke, razumećemo i kako se one donose. Osvrnućemo se i na to kako se monetarna politika sprovodi kao i na uloge 12 regionalnih centralnih banaka koje čine FED. Govorićemo i o ulozi i značaju Saveta guvernera Sistema federalnih rezervi kao i o Federalnoj komisiji za operacije na otvorenom tržištu (FOMC). Detaljno smo razmotrile i veoma značajno pitanje o (ne) zavisnosti Fed-a. Trezor, koji je od velike važnosti, kada govorimo o sprovođenju vladine fiskalne politike i američka bankarska asocijacija koja između ostalog, služi edukovanju bankarskih službenika.
SAD imaju najrazvijeniji finansijski sistem. Centralna banka SAD, Federalne državne rezerve, (Federal reserve system-FED) je osnovana 1913. godine kao Federalni sistem SAD sa karakteristikama složene centralne banke. FED kao centralna banka se sastoji iz 12 federalnih rezervnih banaka čime je respektovano federalno državno uređenje. FED koncipira i sprovodi monetarnu politiku, obavlja operacije i usluge za banke članice, obavlja poslove za Vladu i vrši superviziju i kontrolu poslovanja banaka članica. FED ima ulogu fiskalnog agenta SAD, jer države članice drže vladine depozite i plaćaju obaveze državne blagajne. Sistem centralne banke emituje novčanice preko državne blagajne. Kapital FED je formiran od kapitala banaka članica. Guverner predsedava odborom (Board of Governors), a najvažnije odluke donosi Komitet za operacije na otvorenom tržištu, jer operacije na otvorenom tržištu imaju preovlađujući značaj kao instrument monerarnog regulisanja. FED ima veliki stepen autonomije, ali u novije vreme sve važnije odluke su obeležene političkim pečatom.
U okviru bankarskog sistema SAD funkcionišu: komercijalne banke, udružene štedne banke, efektne banke, trust banke i exim banka.
Istorijat Sistema federalnih rezervi
Sistem federalnih rezervi ima verovatno najneobičniju strukturu od svih centralnih banaka u svetu. Da bismo razumeli kako je uopšte došlo do takve strukture, moramo se vratiti u prošlost, pre 1913. godine, kada je Sistem federalnih rezervi formiran.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET