Finansijski izvještaji banaka | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Finansijski izvještaji banaka". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UNIVERZITET ZA POSLOVNE STUDIJE
FAKULTET ZA POSLOVNE STUDIJE
SEMINARSKI RAD
PREDMET: SPECIJALNA RAČUNOVODSTVA
TEMA: FINANSIJSKI IZVJEŠTAJI BANAKA
Istočno Sarajevo, 2010 god.
SADRŽAJ
UVOD..................................................................................................3
BILANS STANJA.......................................................................4
BILANS USPJEHA....................................................................7
ZVJEŠTAJ O TOKOVIMA SREDSTAVA..................................9
REVIZIJA FINANSIJSKIH IZVJEŠTAJA..................................10
MEĐUNARODNI PLATNI PROMET........................................12
ZAKLJUČAK.................................................................................13
LITERATURA
UVOD
Za bankarsko računovodstvo je karakteristično da obuhvata evidentiranje poslovnih transakcija u vezi sa pribavljanjem i snadbjevanjem privrede i stanovnoštva potrebnim novcem, izvršenjem međusobnih plaćanja između učesnika u platnom prometu po raznim, robnim i nerobnim osnovama, trgovinom devizama, efektima i sl.
Sve bankarske transakcije mogu se podjeliti na pasivne, aktivne, neutralne, sopstvene, zajedničke i ostale transakcije.
BILANS STANJA
Bilans stanja je izraz finansijske situacije banke. On pokazuje izvore fonda ( novčanih sredstava) i njihovo korištenje, tj. obaveze i vlastiti kapital i imovinu banke, na tačno određen dan.
Bilans stanja banke se bitno razlikuje u pogledu strukture aktive (imovine) i pasive (obaveze i kapital) u odnosu na bilans stanja proizvodnih i trgoinskih preduzeća, kao i ostalih finansijskih institucija. One su posljedica razlika u karakteru, načinu poslovanja.
Osnovni elementi ukupne aktive bilansa stanja su: rezerve, novčani elementi u procesu naplate, depoziti kod drugih banaka, investicije i ostala aktiva (npr. fizički kapital). Najveći procentualni udio po redoslijedu se odnosi na : zajmove, efekte, gotovinu i ostalu aktivu.
Rezerve predstavljaju dio izdvojenog depozita na računu Centralne banke. U rezerve spada i tekući novac koji se fizički drži u trezoru banaka za potrebe manjih gotovinskih isplata. Na rezerve se ne plaća kamata. Jedan dio rezervi se drži iz zakonskih razloga. One predstavljaju obavezne rezerve.
Za bilans stanja je karakteristično da je :
UKUPNA AKTIVA = UKUPNE OBAVEZE + KAPITAL
Novčani elementi u procesu naplate se pojavljuju kada se kod banke izdaje ček (na naplatu) na teret računa koji se vodi kod druge banke. Ovaj ček za našu banku predstavlja imovinu.
Depoziti kod drugih banaka su takvi depoziti koje male banke drže kod velikih banaka za potrebe pružanja raznih usluga kao što su : naplata čekova, transakcije sa depozitima i pružanje pomoći pri kupovini efekata.
Efekti su značajan dio imovine banke, odnosno njen izvor prihoda. Mogu biti državni, lokalnih vlasti i ostali.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET