Finansijske institucije | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Finansijske institucije". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
PRIVREDNA AKADEMIJA
NOVI SAD
F . I . M . E . K.
Seminarski rad
PREDMET: FINANSIJSKA TRZISTA I INSTITUCIJE
TEMA: FINANSIJSKE INSTITUCIJE
NOVI SAD 2011
1.Uvod
Banke su najvidljiviji finansijski posrednici u ekonomiji.
To su finansijske institucije koje primaju depozite od ljudi koji
stede i daju pozajmice ljudima koji pozajmljuju, kojima nedostaje novac za obavljanje odredjenog posla.
Ono sto razlikuje depozitne institucije od nedepozitnih je njihov izvor finansijskih sredstava - tj. aspekt odgovornosti (pasiva) njihovih bilansa stanja.Depozitne institucije ukljucuju komercijalne banke, stednju i zajmove, i kreditne unije- finansijske posrednike sa kojima se i najcesce susrecemo u svakodnevnom zivotu.
Danas se upravo nalazimo u periodu krize, najcesci uzroci finansijskih kriza su: nekontrolisan i nepredvidiv rast kamatnih stopa, rast neizvesnosti, cene nekih vrsta imovine nekontrolisano rastu i nekontrolisano i neocekivano padaju, i jos jedan od veoma vaznih uzroka je, i bankarska panika.
2.Finansijski sistem
2.1.Finansijski sistem i finansijske institucije
Finansijski sistem je značajan deo privrede a sam finansijski sistem sastavljaju:
finansijske institucije
finansijski mehanizmi
finansijski instrumenti
finansijski tokovi
Funkcija finansijskog sistema je da posreduju između suficitnih (štediše) i deficitnih (investitori) ekonomskih jedinica.
Finansijske institucije
Osnovna uloga finansijskih institucija je da posreduju između suficitnih i deficitnih ekonomskih jedinica.
One ovu funkciju obavljaju tako što prikupljaju akumulaciju preko svojih kreditnih i finansijskih instrumenata i vrše njeno usmeravanje kreditiranjem ili kupovinom finansijskih instrumenata zajmoprimaoca.
Finansijski sistem je jedan od sistema koji čini jednu ekonomiju, a koji se bavi štednjom i investicijama.
Osnovna uloga finansijskih tržišta je usmeravanje novca od onih koji štede i imaju višak novca ka potrošačima koji ga nemaju dovoljno. Ovo preusmeravanje novca povećava ekonomsko blagostanje celog društva stoga što prenosi kapital iz poseda onih koji nemaju zadovoljavajuće poslovne i investicione mogućnosti u posed onih koji ih imaju, tako povećavajući efikasnost ekonomije.
dužnička i vlasnička tržišta,
primarna i sekundarna,
novčana i kapitalska i na
berzanska i neposredna.
Osnovni finansijski instrumenti su:
akcije
Po roku dospeća dele se na:
novčane hartije (kraći od godine dana) i
kapitalne hartije (duži od godine dana).
Osnovni finansijski posrednici pripadaju trima kategorijama:
Država reguliše finansijska tržišta iz tri razloga: da uveća raspoložive informacije za investitore, da obezbedi zdravlje fiansnijskog sistema i da unapredi kontrolu nad monetarnom politikom. U tom cilju oslanja se na propise o otkrivanju informacija, ograničenjima ko može da osnuje finansijskog posrednika, ograničenjima kakvu imovinu može posedovati finansijski posrednik, obezbeđenje sigurnosti depozita, obavezne rezerve itd.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET