Finansijska tržišta - Centralna banka | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Finansijska tržišta - Centralna banka". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Seminarski rad iz ekonomike biznisa
Tema:Finansijska trzista ,,Centralna banka”
Ana Pantelić PM/74
Sadžaj
Poslovi narodne banke srbije...............................................3
Emisija novca,novčanica I kredita.......................................3
Sprovođenje mera kreditno – monetarne politike................5
Literatura.............................................................................7
POSLOVI NARODNE BANKE SRBIJE
Narodna banka Srbije spada u red najvažnijih finansijskih institucija u okviru finansijskog sistema i finansijskih tržišta svake zemlje. Ona obavlja veći broj funkcija koje doprinose ostvarivanju kako makro, tako i mikro ekonomskih ciljeva.
Na makro nivou, centralna banka je odgovorna za sprovođenje monetarne, kreditne i devizne politike što ima značajne implikacije na opštu privrednu ravnotežu. Na mikro nivou ona vrši kontrolu i daje podršku funkcionisanju većeg broja finansijskih institucija koje čine finansijski sistem.
Imajući u vidu ulogu i značaj stabilnosti nacionalne valute, svi privredni sistemi uvažavaju visok stepen samostalnosti svoje centralne banke u obavljanju zakonom definisanih poslova. Analogno tome, stabilnost kupovne moći dinara predstavlja imperativ Narodne banke Srbije. Ona je pre svega nadležna za vođenje monetarne politike u čijoj osnovi je kvantificiranje i dinamiziranje ponude novca.“
Za procenu likvidnosti makrosistema upoređuju se novčana masa i društveni bruto proizvod , s tim da se u procenu odnosno analizu uključuju i drugi faktori, kao što je brzina opticaja, sektorski raspored novčane mase itd.“ Osnovni ciljevi monetarne politike odnose se prevashodno na stabilnost cena, ekonomski rast, punu zaposlenost i uravnoteženi platni bilans.
Sprovođenje mera kreditno-monetarne politike je takođe vrlo značajna funkcija Narodne banke Srbije i ogleda se pre svega u podsticanju privrednog rasta, stabilnosti kamatnih stopa i sprečavanje pojave finansijskih kriza, stabilnosti deviznog tržišta, o čemu će više reči biti kasnije.
Supervizorstvo centralne banke dobija sve veći značaj usled porasta inflatornih stopa, ubrzanih procesa internacionalizacije i deregulacije finansijskih procesa. “Na ovaj način centralno bankarstvo treba da doprinosi skraćivanju i prebrođavanju recesionih perioda privrednog razvoja, umanjenju negativnih efekata inflacije, efikasnoj stabilizacionoj politici i pospešivanju razvojne ekonomske politike. “
Narodna banka ima mogućnost da dodatno afirmiše poverenje u bankarski i celokupni finansijski sistem primenjujući politiku osiguranja depozita, kojom se štite interesi velikog broja deponenata , čak i u slučaju bankrotstva banaka.
Emisija novca, novčanica i kredita
U osnovi razloga za formiranjem velikog broja centralnih banaka, upravo se nalazila emisiona funkcija. Narodna banka Srbije ovu svoju funkciju sprovodi preko specijalizovane institucije u svom sastavu Zavoda za izradu novčanica – Topčider, preko koje emituje gotov novac. “Međutim, ona emituje i primarni novac tako što odobrava kredite poslovnim bankama, ili od njih kupuje nedospela potraživanja“
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET