Faktorska raspoloživost | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Faktorska raspoloživost". Rad ima 7 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
УВОД
Од давнина па све до данашњих дана примарни циљ људи је био да што боље и удобније живе. Та људска тежња ка квалитетнијем животу довела је временом до тога да трговина постане најзначајнија људска активност. У почетку трговина je била скромног обима да би са протоком времена расла под утицајем географских проширења држава, технолошког напретка или либерализације трговине. Трговина је довела до производне специјализације која је даље утицала на повећање светске производње као и трговине. Међународна трговина била je та која је имала пресудан значај у претварању различитих услова сваке појединачне земље у међународне компаративне предности засноване на специјализацији производње. Свака земља имала је исти циљ, тежила је специјализацији у производњи оних производа за које поседује најповољније производне услове. И управо су ти услови и могућности сваке земље појединачно довели до међународне поделе рада међу државама. С друге стране, међународна подела рада је, пак, имала значајну улогу у развоју међународне трговине, стварајући све већу специјализацију у производњи. Ови процеси довели су до све веће повезаности између земаља које су биле приморане да развијају све дубље трговинске односе, тако да је међународна специјализација била немогућа без међународне трговине. Трговина обе земље доводи у бољи положај, тако да слободно можемо рећи да је она игра са позитивним исходом за све учеснике. Међутим, за различите земље спољна трговина има различит значај, зависно од њихове привредне структуре и расположивих ресурса, степена привредног развоја, ширине националног тржишта, као и економске политике. Ипак, како свака земља има потребу да увози како би развила своју домаћу производњу, а с друге стране има потребу да извози да би платила тај увоз, савремену привреду једне земље немогуће је замислити без спољне трговине. Као што смо претходно истакли, земља се специјализује у производњи оних производа где има компаративне предности на целокупном светском тржишту, а фактор који опредељујуће утиче на специјализацију и који спада у унутрашње чиниоце јесте расположивост фактора производње.
Важно је нагласити да унутрашњи економски фактори имају снажан утицај на положај који земља заузима у свету. Поред расположивости фактора, који је од кључног значаја, у ове унутрашње чиниоце спадају и специјализација производње, величина земље, стратегија развоја једне земље, унутрашње тржиште, ниво привредне развијености и фаза привредног развоја, географска локација, близина великих тржишта и транспортни трошкови.
У оквиру овога рада говориће се о расположивости фактора производње и специјализацији, као и о факторској интензивности извоза.
РАСПОЛОЖИВОСТ ФАКТОРА ПРОИЗВОДЊЕ И СПЕЦИЈАЛИЗАЦИЈА
Напред смо већ навели да на положај земље у свету, односно, светској привреди утиче расположивост фактора производње, међутим нисмо нагласили да је један од најзначајнијих унутрашњих фактора. Чињеница да они фактори којима одређена земља располаже у великим количинама постају релативно јефтини у односу на оне факторе у којима земља оскудева од кључног је значаја приликом одређивања правца специјализације националне привреде. Земља ће извозити производ чија производња захтева интензивну употребу релативно обилног и јефтиног фактора производње у тој земљи, а увозиће производ чија производња захтева интензивну употребу релативно оскудног и скупог фактора производње у тој земљи (Хекшер-Олинова теорема).
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET