Akumulacija kapitala | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Akumulacija kapitala". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Садржај
Увод 3
1. Појам и облици егзистенције капитала 4
2. Појам и врсте акумулације 4
3. Утицај акумулације на састав капитала 5
4. Акумулација и економски раст 6
5. Односи акумулације и потрошње 10
6. Односи између стопе акумулације и стопе привредног раста 11
Закључак 14
Литература 15
Увод
Акумулација (од лат . accumulatio ) значи нагомилавање , нарастање , квантитативно увећавање на пример воде у језеру , знања , новца итд. Као еко - номска категорија , акумулација изражава процес додавања дела вишка производа постојећим факторима производње , а то значи стварање услова за увећање обима производње (за проширену репродукцију). Тако схваћена , а . је карактеристична за свако друштво и представља услов друштвеног прогреса. Међутим , побуде и носиоци акумулације као и процеси њеног остварења су различити и различито мотивисани у историјскоми процесу. Карактеристике акумулациије у капитализму и социјализму јасно ће то показати.
Акумулација капитала представља процес увећања капитала на основу додавања једног дела вишка вредности постојећем капиталу. На тај начин долази до сталног проширења обима производње , тј. до проширене репродукције . Акумулација је битна претпоставка привредног развоја , што ће рећи да је свако друштво принуђено да акумулира како би се могло развијати и опстати . Зато је и потребно истаћи везу између акумулације и и привредног развоја . Привредни развој једне земље у знатној мери зависи од њене способности да изврши одређену акумулацију због чега се јасно запажа да је привредни развој у неразвијеним земљама веома ограничен. Ове земље до сада већином нису биле у стању да акумулишу у просеку више од 5% свог националног дохотка.
Често се у циљу битног повећања акумулације у неразвијеним земљама истиче захтев за снижавањем потрошње или бар њеним ограничавањем. У редистрибуцији дохотка лежи знатна потенцијална резерва за подизање стопе акумулације у неразвијеним земљама.
1. Појам и облици егзистенције капитала
Економско одређење речи капитал може бити различито. Капитал као економска категорија испољава у различитим условима и односима , што указује на могућност објашњавања са различитих аспеката. Класична економска школа овај појам дефинише веома једноставно и под капиталом се подразумева залиха богатства која постоји у одређеном тренутку , производно добро , фонд или збир активе који се састоји или је изражен новцем итд.
Друга схватања која потичу од марксистичког одређења по којима се под капиталом подразумева вредност или новц који се оплођује и који доноси вишак вредности. С тим у вези Маркс наводи: "Капитал није ствар , већ одређени друштвени однос производње који припада одређеној друштвеној формацији , однос који се представља у једној ствари и овој ствари даје специфичан друштвени карактер . Капитал није сума материјалних произведених средстава за производњу. Капитал , то су она средства за производњу која су претворена у капитал , која по себи исто онако нису капитал , као што злато и сребро по себи нису новац. Средства за производњу која је монополисао одређени део друштва производи и услови активности живе радне снаге који су се осамосталили баш према тој радној снази...". Маркс је овде сјединио економске и социолошке појмове , а појам капитала ограничио на ствари које у рукама капиталисте имају карактер капитала. Уколико би те исте ствари биле у рукама радника онда оне не би имале то својство. Због тога он појам капитала дефинише и као друштвени однос.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET