Akumulacija i investicije | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Akumulacija i investicije". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UVOD
U svom radu, daću pregled sledećih ekonomski kategorija – akumulacije, potrošnje i investicija, razmotriti njihov značaj za privredni razvoj ekonomije jedne države, kao i njihove medjusobne odnose. Novčana akumulacija (engl. money accumulation, njem. Ersparnis) je razlika između dohotka i potrošnje u određenom razdoblju (nepotrošeni dohodak). Potrošnja je krajnji cilj privredne aktivnosti svakog društva. Potrošnja je oblik ekonomske aktivnosti tokom koje se troše rezultati proizvodnje i zadovoljavaju ljudske potrebe.
Investicije su uslov egzistencije, rasta i razvoja preduzeća, ostvarenja njegove misije, poboljšanja i održavanja konkurentske prednosti putem prilagodavanja internih sposobnosti eksternim promenama. One predstavljaju podnošenje žrtve ili odricanje od potrošnje u sadašnjosti da bi se povećala korisnost u budućnosti. Investicije su razmena neceg izvesnog za niz nada u vremenu, tj. razmena današnjeg zadovoljenja potrebe za budućnost.
Štednja je novčana akumulacija, a investicije predstavljaju novčanu akumulaciju koja je uložena u elemente procesa proizvodnje (u sredstva za rad, predmete rada i rad) radi organizovanja proizvodnog procesa.
Novčana akumulacija je štednja sve dok nije uložena u proces proizvodnje, a kada se uloži u proces proizvodnje postaje investicija. (L. Raynolds, Macroeconomics, 6 izdanje, Irwin, 1988, str 105).
GLAVA I: AKUMULACIJA
1. AKUMULACIJA - POJAM
Novčana akumulacija (engl. money accumulation, njem. Ersparnis) je razlika između dohotka i potrošnje u određenom razdoblju (nepotrošeni dohodak).
Za pojedine industrijske sektore novčana se akumulacija izračunava kao razlika između realiziranog novčanog dohotka i izdataka za potrošnju (metodologija narodne banke). Akumulativnost, tj. transformacija akumulacije u investicije jedan je od glavnih faktora rasta i razvoja (bilo zemlje ili preduzeća). Istraživanja su pokazala da na rast i razvoj osim akumulacije utiče i niz drugih faktora kao što su ekonomski, socijalni, kulturni i politički. Pojmovi novčana akumulacija i novčana štednja u teoriji se često tretiraju kao sinonimi.
1.1 ZNAČAJ AKUMULACIJE ZA PRIVREDNI RAZVOJ
Veličina i stopa akumulacije neposredno odredjuju tempo privrednog razvoja i, u isto vreme, su ekonomski indikator stvarnih mogućnosti njegovog ubrzanja. A. Lewis smatra da je centralni problem teorije ekonomskog razvoja shvatiti nužnost procesa tokom koga jedna društvena zajednica, koja je ranije investirala samo 4-5% nacionalnog dohotka, treba da se tako preuredi i reorganizuje da bude u stanju da udeo akumulacije podigne na 12-15% i više procenata od svog nacionalnog dohotka.
Da bi se ostvarivala proširena reprodukcija, potrebno je deo nacionalnog dohotka izuzimati iz tekuće neproizvodne potrošnje i usmeravati ga u proizvodnju. Taj deo nacionalnog dohotka naziva se akumulacija. (Miroljub Labus, „Osnovi ekonomije“, šesto dopunjeno i izmenjeno izdanje, Beograd 2006.)
1.2 SISTEMSKI PRISTUP ODNOSA AKUMULACIJE I PRIVREDNOG RAZVOJA
Veličina i stopa akumulacije neposredno određuju tempo privrednog razvoja i u isto vreme su ekonomski indikator stvarnih mogućnosti njegovog ubrzanja.
Akumulacija se u praksi ogleda kroz uspešnost ostvarenja osnovnih društvenih razvojnih ciljeva:
1. obezbeđenje kontinuirane stope rasta društvenog proizvoda;
2. obezbeđenje pune zaposlenosti;
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET