Zoogeografska podela svetskog okeana: Litoral,Tropski region | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Zoogeografska podela svetskog okeana: Litoral,Tropski region". Rad ima 6 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Univerzitet u Kragujevcu
Prirodno matematički fakultet
Institut za biologiju i ekologiju
Seminarski rad iz
Osnova biogeografije
Tema:
Zoogeografska podela svetskog okeana:Litoral,Tropski region
Kragujevac 2009.
Sadrzaj:
1.ZOOGEOGRAFSKA PODELA SVETSKOG OKEANA........................................... 3 str
2. FAUNISTICKA PODELA LITORALA ...................................................................... 3str
3. TROPSKI REGION..........................................................................................................4str
4. INDO –PACIFIČKA OBLAST........................................................................................4-7str
5. TROPSKO -ATLANTSKA OBLAST...........................................................................7-8str
ZOOGEOGRAFSKA PODELA SVETSKOG OKEANA
Uslovi zivota u moru su diktirani vertikalnim raščlanjenjem ovog biociklusa, kao i prisustvom ili odsustvom supstrata za pričvrćivanje. Tu su uslovi za raščlavanje morskih životinja u litoralnoj, reoniranja Svetskog okeana, sto dodatno otežava i vrlo široko, ne retko kosmopolitsko rasprostranjenje većne sistematskih grupa morskih zivotinja. Eto zašto se kao indikatori određenih rejona koriste rodovi i vrste čiji su areali nedovoljno prouceni. Osim toga, različite klase morskih životinja daju različitu sliku rasprostranjenja.
Drugim rečima, bitne su različite prilike u literalnoj i pelagijskoj zoni, pa većina zoogeografa odvojeno tretira rejoniranje faune litorala i pelagijala.
FAUNISTICKA PODELA LITORALA
Iitoral predstavlja najpliće delove svetskog okeana(Pojas različite širine na granici kopna i mora, dubine 200m). Veoma je bogato i raznovrsno naseljeno.
Faunističko raščlanjenje litorala se veoma jasno ispoljava jer su određene oblas-ti ove biohore prilično izolovane, kako kopnom, tako i širokim delovima otvorenog mora.
Izdvaja se centralni Tropski region i_severno od njega Borealni a juzno Antiboreaini region. U svakom od njih se izdvaja različit broj oblasti, koje se dalje dele na podoblasti.
Tropski region
Ovaj region se odlikuje najpovoljnijim uslovima za život, sto je uslovilo da se u njemu formirala najpotpunija, harmonično razvijena fauna, koja nije imala preskoka u evoluciji. Ogromna većina klasa morskih životinja ima predstavnike u ovom regionu. Tropska zona se po karakteru faune jasno deli na dve oblasli:Indo-Pačificku i Tropsko-Atlantsku.
Indo-Pačificka obuhvata ogromno prostranstvo Indijskog i Tihog okeana izmedu 40°s.g.š. i 40°j.g.s.. Samo kod zapadne obale Južne Amerike njena južna granica, pod uticajem hladne struje, skreće ka severu. Ovde spadaju Crveno more, Persijski zaliv_i bezbrojni moreuzi između ostrva Malajskog arhipelaga i u Tihom okeanu. Povoljni temperaturni uslovi diktirani velikom površinom plitkih voda, kao i stabilnost sredine tokom mnogih geoloških perioda, doveli su do razvića redno bogate faune.
Sisari su predstavljeni dugonzima (rod Halicore) iz familija sirena čija jedna vrsta živi u Crvenom moru, druga u Atlantiku, treca u Tihom okeanu. Ove krupne životinje (3-5m duge) borave u malim zalivima bogato obraslim algama. Retko zalaze u ušća tropskih reka.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET