Značaj očuvanja životne sredine | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Značaj očuvanja životne sredine". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Увод
Животна средина,или човекова околина представља све оно што нас окружује, односно све оно са чиме је директно или индиректно повезана човекова животна и производна активност. Природна средина представља близак појам при чему овде не морају бити присутне активности човека нити човек мора имати директних утицаја. Ипак, у погледу технолошког напретка, развоја индустрије и све већег утицаја човека на глобалном нивоу на природу и екосистеме граница између ова два термина постаје све нејаснија.
Током својих активности, које могу бити урбанизација или експлоатација, човек мења природно окружење и то често тако што нарушава природну околину. Изградњом хидроцентрала и акумулација, сечом шума, пошумљавањем, експлоатацијом минералних сировина, стварањем депонија, емисијом гасова, нуклеарним пробама и др. човек утиче на промену читавих подручја. Као резултат човекових активности долази до промена или нарушавања екосистема и климатских промена на локалном и глобалном нивоу.
1. Значај очувања животне средине
Животна средина је специфичан ресурс за настанак ,развој и опстанак људског живота,а њено њено загађивање представља нужност. Загађивање не врши само човек у задовољавању својих потреба, већ и остала жива бића, а такође и сама природа ( вулканеске ерупције, земљотреси, поплаве ). Ово загађивање ,иако је присутно од самог почетка живота, тек последњих година је схваћено као озбиљан проблем који угрожава развој и сам опстанак човека. Давно су прошла времена када су се екологијом бавили само научници тј проблемима животне средине и о последицама људских активности по животну средину. Сваки становник планете Земље данас је окружен проблемима животне средине, а последице преживљавамо свакодневно, кроз ваздух који удишемо, воду и храну који уносимо у свој организам, кроз загађење и зрачење којима смо изложени, а такође последице еколошки х ресурса , изумирање биљних и животињских врста и поремећаје у глобалном екосистему и биогеохемијском процесу. Под очувањем животне средине подразумева се њена заштита, обнављање и унапређивање ,као и штедња природних добара. Очување обухвата и мере да се спречи расипање природних блага, да се одржи високи квалитет средине уз сталну репродукцију биљака и животиња од одређеног региона, односно ,одржање природног наслеђа у складу са принципом усклађеног развоја. Да бисмо очували животну средину потребно је водити разговоре како да очувамо природу око себе, заштитимо угрожене биљке и животиње, паркове, пејзаже и резервате , воду , ваздух и земљу. Посебно како да се то чини у сопственом окружењу ( смеће на улицама, угинуле животиње, гладне птице зими, хуманитарни проблеми). Заједничке акције у којима се удружују снаге што више појединаца да спрече негативне последице по околину у еколошком смислу . Праћење стања и збивања у животној средини и факторе који делују на њу.
2. Угрожавање животне средине
Загађеност животне средине је веома присутна и све више опасна. Зашла је у водену средину (хидросфера), ваздушна (атмосфера) и земљишну (педосфера). Угрожен је комплетан живи свет, а највише човек. Кружење загађујућих материја се одвија између земљишта, воде и ваздуха , а што је показано на слици 1:
Слика 1
Као резултат човекових активности долази до промена или нарушавања екосистема и климатских промена на локалном и глобалном нивоу.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET