Željeznički saobraćaj i ekologija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Željeznički saobraćaj i ekologija". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Seminarski rad
Tema : ŽELJEZNIČKI SAOBRAĆAJ I EKOLOGIJA
Travnik, Januar/sijecanj 2012
SADRZAJ :
UVOD
UTJECAJ ŽELJEZNIČKOG PROMETA NA STANJE I KVALITET OKOLIŠA
Buka
Vibracije
USPOREDBA ŽELJEZNIČKOG I CESTOVNOG PRIJEVOZA MASOVNOG TERETA
Zagađenje zraka
Potrošnja energije
UTICAJ ŽELJEZNICE NA ŽIVOTNU SREDINU
PREDNOSTI I NEDOSTATCI ZELJEZNICKOG PROMETA
Tri ekološke prednosti željezničkog prometa
Nedostatci
ODNOS IZMEDJU ZELJEZNICKOG I OSTALIH VIDOVA PROMETA PRI ISPUSTANJU STETNIH PLINOVA
Z A K LJ U Č A K
 
L I T E R A T U R A
UVOD
Prijevoz masovnog tereta obavlja se prijevoznim sredstvima različitih prometnih grana, ali od posebnog značaja je kopneni prijevoz jer je prijevoz masovnog tereta kopnom neizostavni dio cjelokupnog prijevoznog lanca.
Željeznički i cestovni prijevoz, kao i ostale grane prometa, svojim funkcioniranjem štetno djeluju na okoliš, posebno na kakvoću zraka, vode i tla, uzrokuju stvaranje buke i vibracija te utječu na vizualnu degradaciju prostora i narušavanje prirodne ravnoteže biljnog i životinjskog svijeta. Negativni utjecaji prometa na stanje i kakvoću okoliša mogu se izraziti u kvantitativnom i kvalitativnom smislu. Kvantitativni utjecaji su jednostavniji za praćenje jer se mogu izmjeriti i dobiti egzaktne veličine kojima je izražena veličina utjecaja prometa na okoliš. Međutim, kvalitativni utjecaji se ne mogu izmjeriti, ali se mogu procijeniti i izraziti u vrijednosnim pokazateljima, što je od posebnog značaja u ekonomici okoliša.
Razvoj prometa u budućnosti utjecat će na sve veće zagađenje odnosno pogoršanje stanja i kakvoće okoliša. Imajući to na umu potrebno je poduzeti niz odgovarajućih mjera kako bi se smanjio naglašeni negativni utjecaj prometa na cjelokupan život Zemlje.
UTJECAJ ŽELJEZNIČKOG PROMETA NA STANJE I KVALITET OKOLIŠA
Jedna od posljedica štetnog utjecaja željezničkog prometa na okoliš je zagađenje zraka koje nastaje zbog emisije štetnih plinova i tvari u atmosferu. Neke od tih tvari su u vrlo velikim količinama pa su teško razgradive, a njihova koncentracija dovodi do efekta staklenika, kiselih kiša, klimatskih promjena, itd.
Željeznička motorna vozila na dieselski pogon ispuštaju u atmosferu: ugljični monoksid, ugljični dioksid, dušične okside, sumporne okside, ugljikovodike i dim s krutim česticama. Emisiju navedenih štetnih tvari uzrokuje vrsta goriva, princip rada motora te stanje i starost vozila. Međutim, udjeli emisije od željezničkih vozila znatno su manji od udjela koji vrijede za ostale grane prometa. Željeznički promet u onečišćenju zraka ugljičnim monoksidom ima udio od 1%, a dušičnim oksidima 4%. Kada se radi o ugljikovodicima, opet je udio željezničkog prometa u ukupnom onečišćenju vrlo mali, svega 1%; u onečišćenju zraka sumpornim oksidima željeznica sudjeluje sa 10%, dok u emisiji krutih čestica sudjeluje sa 5% . Kod željezničkih vozila na električni pogon uopće nema kemijskog onečišćenja zraka, ali tada se javlja povećana koncentracija ionizirajućih čestica u zraku, što negativno utječe na zdravlje čovjeka. Velika koncentracija ionizirajućih čestica u zraku uzrokuje umanjenu koncentraciju, agresivnost i glavobolju.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET