Propadanje šuma | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Propadanje šuma". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
FAKULTET ZA MENADŽMENT
SEMINARSKI RAD IZ EKOLOGIJE
- Propadanje šuma -
Sadržaj
1.Uvod 2
2. Propadanje šuma 3
2.1. Kisele kiše i njihovo dejstvo na propadanje šuma 3
2.2. Ozonske rupe 5
2.3. Efekat staklene bašte 5
3.Šumski ekosistemi u Srbiji 5
4. Delatnosti u šumarstvu od uticaja na propadanje šuma u Srbiji 5
5. Obnova šumskih ekosistema 5
6. Požari 5
7.Zaključak 5
8.Literatura 5
1.Uvod
Stabilnost čitave biosfere, kao jedinstva žive i nežive prirode, zasniva se na usaglašenim odnosima između živih bića. Ti usaglašeni odnosi, a naročito odnosi ishrane, omogućavaju neprekidno odvijanje procesa kruženja materije i proticanja energije. Stoga biodiverzitet čini osnovu za opstanak života na Zemlji. Međutim, ukupan biodiverzitet planete Zemlje je definitivno ugrožen. Nestaju mnoge biološke vrste i njihovih staništa, velika prostranstva prirodnih ekosistema se uništavaju i zamenjuju veštačkim, što čini snažnu opasnost za buduće funkcionisanje biosfere i opstanak samog čoveka.
Šumska staništa su veoma važna za očuvanje biološke raznovrsnosti, jer više od polovine ukupnog broja biljnih i životinjskih vrsta živi u šumama. Sa druge strane, šume imaju globalnu ulogu u procesu kruženja materije, stvaraju najplodnije postojeće tlo – zemlju, a sa druge strane drveće ima ulogu i u sprečavanju erozije zemljišta.
Kao pluća planete, šume imaju funkciju upijanja ugljen dioksida i ispuštanja kiseonika (gotovo hiljadu kilograma kiseonika godišnje po hektaru šuma). Osim toga, šume učestvuju i u regulisanju klimatskih faktora, izvlačeći vodu sa velikih dubina leti i puštajući je preko lišća u vazduh i akumulaciji i prečišćavanju vode, jer jedno stablo sakupi po nekoliko kubnih litara vode.
Iz svega se može videti da šume imaju zaista veliku i značajnu ulogu u životima ljudi, ćivotinja, očuvanju biljnih vrsta i mnogih drugih korisnih aktivnosti. Stoga je propadanje šuma, koje se događa u stvarnosti savremenog društva, postalo jedno od ključnih pitanja u smislu očuvanja prirode.
2. Propadanje šuma
Osim kiselih kiša, koje su svakako prva i najvažnija karika u lancu propadanja šuma, na propadanje šuma utiu i drugi faktori od kojih treba izdvojiti: pogoršanje mikroklimatskih uslova u šumama kao posledice globalnog zagrevanja, nepročišćavanje otpadnih voda industrije i kanalizacije i razređenost šuma zbog infrastrukturnih koridora, ali i ignorisanje rešavanja problema propadanja šuma od strane političke moći.
Krajem sedamdesetih, i početkom osamdesetih godina dvadesetog veka, u većini zapadnih zemalja uočena su vrlo proširena oštećenja šumskog drveća. Osnovni uzrok tog oštećenja je zagađenje vazduha koje definitivno ne poznaje državne granice, što je uslovilo donošenje Konvencije o prekograničnom zagađenju vazduha na velikim udaljenostima 1979 godine. Svrha je Konvencije da se onemogući rasterećenje svog područja od štetnih materija, putem visokih dimnjaka i prebacivanje tih štetnih materije na teritorije susednih država.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET