Globalno zatopljenje | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Globalno zatopljenje". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SADRŽAJ
UVOD
1. UZROCI GLOBALNOG ZATOPLJENJA
Prirodni uzroci klimatskih promjena
Ispuštanje stakleničkih plinova
Uništavanje šuma
2. POSLJEDICE GLOBALNOG ZATOPLJENJA
Ozon i ozonske rupe 2.1.1. Ozonske rupe
Efekt staklenika
Topljenje ledenjaka
Povećanje broja prirodnih nepogoda 2.4.1. Povećan broj uragana
3. SPORAZUMI VEZANI ZA GLOBALNO ZATOPLJENJE
Kvoto sporazum
Montrealski protokol
UTJECAJ NA ŽIVOT NA ZEMLJI
ZAKLJUČAK
VAŽNI DATUMI U VEZI S EKOLOGIJOM
U V O D
Slika 1. Zagrijavanje Zemlje
Klima se na zemlji mijenja zbog čovjekovog djelovanja koje mijenja kemijski sastav u atmosferi nagomilavanjem stakleničnih plinova, prvenstveno ugljičnog dioksida, metana i natrijeva oksida. Toplina koju stvaraju ovi plinovi je neosporna.
Sunčeva energija utječe na vrijeme i klimu na zemlji. Zagrijana zemljina površina vraća tu energiju u svemir. Plinovi koji u atmosferi stvaraju staklenik (vodeno vapno, ugljični dioksid i drugi) sprječavaju prodiranje plinova zadržavajući toplinu, nešto poput staklene ploče na stakleniku. Bez ovog prirodnog "učinka staklenika" temperature bi bile znatno niže nego što su sada, i život na zemlji, ovakav kakav je danas, ne bi bio moguć. Umjesto toga, zahvaljujući plinovima u omotaču prosječna temperatura na zemlji je ugodna, i iznosi 15°C.
Problem može nastati ako atmosferska koncentracija oksidnih plinova naraste. Od početka industrijske revolucije koncentracija ugljičnog dioksida u atmosferi povećala se za 30%, koncentracija metana se udvostručila, a natrijeva se oksida povećala za 15%.
Ova povećanja utječu na zadržavanje topline u zemljinoj atmosferi.
Znanstvenici većinom vjeruju kako su sagorijevanje fosilnih goriva i druga čovjekova
djelovanja glavni uzrok povećanja koncentracije ugljičnog dioksida i drugih stakleničnih plinova.
Klimatske promjene su jedan od najuzbunjujućih izazova koji potresaju svijet u 21. stoljeću. Proučavanja koja su se vodila posljednjih 50 godina donose nove i jače dokaze koji zahtijevaju odgovore. Klimatske se promjene događaju sada, a već je očekivano klimatsko zatopljenje u budućnosti veće nego što se predviđalo.
Većina istraživača o klimatskim promjenama se slaže kako se već suočavamo s neizbježnim povećanjem globalne temperature i kako je velika vjerojatnost da su klimatske promjene već nastupile.
Na međunarodnom savjetovanju IPCC1 1997. i 2000. godine, na kojem je sudjelovalo preko 2000 znanstvenika, upozoreno je kako je ljudsko djelovanje glavni uzrok klimatskih promjena.
Iznosim neke činjenice i dokaze o stvarnosti današnjeg svijeta:
Prirodne se nepogode kao potresi, poplave, oluje, cikloni i suše svakim danom povećavaju i sve su češće i veće.
Globalna temperatura može narasti za 5 stupnjeva u idućem stoljeću, ali povećanja u pojedinim područjima mogu biti znatno veća. Arktičke ledene kape su se znatno stanjile.
IPCC - Intergovernmental Panel on Climate Change (Međunarodna organizacja za klimatske promjene)
Uništavanje šuma, koje proizvode kisik, povećano je za 20%. Time se uklanja i njihova mogućnost upijanja ugljika, čime čovjek znatno ubrzava klimatske promjene.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET