Solarna energija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Solarna energija". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


САДРЖАЈ
УВОД 2
ОБНОВЉИВИ ИЗВОРИ ЕНЕРГИЈЕ 3
ГЛОБАЛНИ ПОТЕНЦИЈАЛ СУНЧЕВЕ ЕНЕРГИЈЕ 4
ПРИМЕНА СОЛАРНЕ ЕНЕРГИЈЕ 5
ПРЕТВАРАЊЕ СОЛАРНЕ ЕНЕРГИЈЕ У ЕЛЕКТРИЧНУ 6
ПРИМЕНЕ И ПОТЕНЦИЈАЛИ ФН СИСТЕМА 7
ПРЕТВАРАЊЕ СОЛАРНЕ ЕНЕРГИЈЕ У ТОПЛОТНУ 9
УТИЦАЈ НА ЖИВОТНУ ОКОЛИНУ 10
ЗАКЉУЧАК 11
ЛИТЕРАТУРА И ИЗВОРИ ПОДАТАКА 12
УВОД
Сунце је звезди најближа звезда, тако да је, непосредно или посредно, извор укупне количине енергије на Земљи. Сунчева енергија потиче од нуклеарних реакција у језгру, где температура достиже чак 15 милиона °С . Ради се о фузији код које спајањем водоникових атома настаје хелијум (Не) уз ослобађање велике количине енергије. Ова се енергија у виду светлости и топлоте шири у свемир, па тако један њен мали део стиже и до Земље. Рачунајући да је површина пројекције Земље око 128 милиона км², а доток енергије Сунца до Земље око 117•109 MW или око 109 TWh годишње, добија се да годишње на Земљу Сунце шаље 25 пута више енергије него што износе резерве свих фосилних горива.
Соларне технологије користе сунчеву енергију и светлост у циљу производње топлоте, осветљења, као и електричне енергије. Сем непосредног зрачења које греје Земљину површину и ствара климатске услове у свим појасевима, ово зрачење је одговорно и за стално обнављање енергије ветра, морских струја, таласа, водних токова и термалног градијента у океанима. Поступком фотосинтезе се сунчева енергија претвара у биљну масу која на тај начин постаје претворена енергија у целулозу или други облик угљених хидрата.
ОБНОВЉИВИ ИЗВОРИ ЕНЕРГИЈЕ
Под обновљивим изворима енергије подразумевају се они извори које се налале у природи и обнављају се у целости или делимично, посебно енергија водотокова, ветра, неакумулирана сунчева енергија, биомаса, геотермална енергија и др. У обновљиве ресурсе енергије спадају:
Снага ветра
Соларна енергија (енергија Сунца)
Гравитациона енергија
Хидроенергија
Енергија таласа
Топлотна енергија хидросфере
Енергија биосфере (биомаса, биогас...)
Распад изотопа (нуклеарна фисија) – може бити природна (геотермална енергија) и вештачки изазвана нуклеарна енергија.
Прилог 1. Приказ употребе обновљивих извора енергије у свету 2005. године
Развој обновљивих извора енергије (нарочито ватра , воде и биомасе ) важан је због неколико разлога. Обновљиви извори енергије имају врло важну улогу у смањењу емисије CO2 , SO2 и aзотових оксида у атмосферу. Такође би се на тај начин смањио увоз енергетских сировина и електричне енергије. Очекује се да ће обновљиви извори енергије постати економски конкурентни конвенционалним изворима енергије у наредном периоду. Коришћењем обновљивих извора енергије смањили би се губици енергије при транспорту. Цена фосилних горива стално варира на тржишту , што није случај са обновљивим изворима. Улагањем у постројења , отворио би се значајан број нових радних места нарочито на локалном нивоу.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET