Otpadne vode | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Otpadne vode". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
UVOD
Ekološki problem savremenog društva se ogleda, pre svega, u ugrožavanju čovekove prirodne sredine što je poprimilo globalni karakter. Više nego ikad do sada naša planeta se nalazi u opasnosti. Ta opasnost nastaje zbog narušavanja ekološke ravnoteže, odnosno zbog nepoštovanja zakonitosti koje postoje u prirodi, u čovekovom proizvođačkom odnosu prema njoj. Najznačajniji globalni ekološki problemi su:
brz i nekontrolisan prirodni priraštaj stanovništva,
proizvodnja koja je vođena interesima vladajućih grupa,
iscrpljivanje sirovinskih i energetskih izvora i razvoj tehničko-tehnoloških sistema koji dovode do zagađivanja prirode.
Najveća zagađenja na svetu nastaju zbog fosilnih goriva. Moderno društvo je jednostavno nezamislivo bez benzina, nafte i uglja koji dominiraju industrijskim svijetom. Umesto da se vlade bogatih država što više okrenu iskorištavanju alternativnih i obnovljivih izvora energije kao što su energija vetra, energija sunca, energija vode i geotermalna energija one su uglavnom više okrenute smanjenju zagađenja nastalog upotrebom fosilnih goriva kao što je na primer uvođenje bezolovnog benzina. Alternativni izvori energije, ako se i koriste, koriste se samo u bogatim zemljama koje tako nastoje sprečiti odnosno umanjiti zagađenje u vlastitoj zemlji i to često na račun siromašnih država u čija područja se prebacuju prljave industrije, a oni samu nemaju ni dovoljno sredstava ni dovoljno znanja za bilo kakvo razmišljanje o ekologiji, već zavise o zastarelim zagađujućim tehnologijama bogatijih zemalja.
Ljudi još uvek upkos primetnom povećanju ekološke svesti ne vide da su sami odgovorni za očuvanje planeta Zemlje jer je očito jako teško priznati vlastite greške i nastojati ih ispraviti. Ali nešto se mora preduzeti da se sačuva planeta pa su se počeli osećati i neki pomaci na tom polju tako da situacija nije sasvim bezizlazna. Takođe je trenutno teško, gotovo nerealno očekivati razvijenu ekološku svest od stanovnika siromašnih zemalja jer je njihov primarni cilj preživljavanje, a ekologija im nije ni na kraj pameti, a tako će ostati i dalje ukoliko se bogate zemlje budu i dalje bavile samo svojim ekološkim problemima, a zanemarivale stanje u siromašnim zemljama. U stvari je za početak rešavanja ekoloških problema potrebna jedna globalna akcija, jer pojedinačne akcije nisu i ne mogu biti dovoljne na globalnom planu. Da bi se uspelo u tome nije potrebna strategija ekstremnih poklonika ekologije koji su mišljenja da bi se svet trebao vratiti na razdoblje pre Džems Vat, odnosno prve industrijske revolucije, pa se odreći svih prednosti moderne tehnologije. Naprotiv moderne tehnologije bi se morale koristiti na način koji bi omogućio sklad između ekologije i industrije što znači da bi naglasak trebao biti na upotrebi energetskih izvora koji najmanje zagađuju okolinu, odnosno pre spomenutih obnovljenih izvora energije. Moderne tehnologije mogu se pozitivno iskoristiti u sprečavanju ekoloških katastrofa, nadzoru nad ugroženim životinjama, sprečavanju nastanka ekoloških katastrofa i celokupnom razvoju ekosistema, samo ih treba usmeriti u tim pravcima.
Krajnje je vreme da se čovečanstvo u potpunosti posveti očuvanju svog prirodnog staništa, odnosno planeti Zemlje, koja je već do te mere narušena zagađivanjem i uništavanjem okoline da smo i sami postali svedoci negativnih posledica od kojih je svakako najočiglednija globalna promena klime koja u zadnje vreme dobija sve više medijskog prostora. Takođe je preko potrebna i odgovarajuća zakonska podrška koja bi trebala u stopu pratiti razvoj novih tehnologija dopuštajući upotrebu onih tehnologija koje ili uopšte nemaju ili imaju minimalne negativne posledice na prirodu, odnosno okolinu. Od pasivnog posmatranja nema koristi, a i dovoljno smo se već nagledali ekoloških katastrofa. Vreme je da se krene u akciju spasavanja naše planeta, možda čak i krajnje vreme.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET