Održivost mode | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Održivost mode". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Održiva moda
Šta je važno kada kupujemo odeću?
Kvalitet? Boja? Forma? Cena?
Retko se pitamo gde se odeća proizvodi, kako, od čega i pod kojim uslovima.
Odeća koja se prodaje u Evropi se uglavnom proizvodi u Aziji, Africi, i Istočnoj Evropi. Izmeštanje proizvodnje u zemlje sa jeftinijom radnom snagom, omogućava kompanijama da smanje troškove proizvodnje i plata radnika.
Uobičajene socijalne pogodnosti, kao bolovanje ili porodiljsko odsustvo su retko dostupne, te se svaki pokušaj osnivanja radničkih sindikata uguši u začetku zbog straha od gubitka posla.
Pored neprestanog straha od nestalnosti posla, niskih plata, radnici trpe i zdravstvene probleme zbog neadekvatnih radnih uslova.
Radnici su uglavnom izloženi zlostavljanju, diskriminaciji i psihološkom pritisku od strane nadređenih.
U Holandiji, 1990. je osnovan pokret ’’The Clean Clothes Campaign’’i podržan od strane brojnih nevladinih organizacija i radničkih sindikata širom sveta.Pokret se zalaže da se poštuju socijalni standardi i međunarodna prava radnika koji kroje i šiju odeću.
Rad CCC je usmeren na vršenje pritiska na kompanije koje proizvode poznate brendove da bi ih prisilio da preuzmu odgovornost za uslove proizvodnje u pomoćnim industrijskim pogonima koje su angažovali.
Isto tako, i sami kupci treba da formiraju svest o uslovima rada u globalnoj industriji odeće i sportske opreme, i da postanu motivisani da iskoriste svoju moć kao potrošači.
Ideja kampanje nije bojkot brendova ili sprečavanje kupaca da kupuju omiljenu odeću, već da se ljudi svesno, lično angažuju i shvate uticaj koji kao kolektiv mogu ostvariti.
Održivost
U savremenoj literaturi se susreće mnoštvo različitih shvatanja pojma održivosti, i koncepta održivog razvoja.
1. Održiv razvoj je onaj koji zadovoljava sadašnje potrebe, ne ugrožavajući mogućnosti budućih generacija da zadovolje svoje potrebe. Međutim, postavlja se pitanje šta se smatra prihvatljivim standardom zadovoljenja ljudskih potreba.
2. Održivim se smatra ono stanje pri kom zaliha prirodnog kapitala ne opada u vremenu. Otuda proističe striktan zahtev za razvojem koji ne umanjuje zalihe pojedinih prirodnih resursa. Na ovakvom konceptu održivosti insistira UNESCO u svojim dokumentima.
3. Održivo je stanje u kom se resursi koriste tako da donose održivi prinos, ili prirast. Ovo tumačenje održivosti odgovara, pre svega, eksploataciji obnovljivih resursa.
4. Održivost se zasniva na konceptu stabilnosti i uravnoteženja ekoloških populacija, u toku vremena. Naime, održivim se smatra stanje u kom je zadovoljen minimum uslova stabilnosti i uravnoteženja ekosistema. Stabilnost je svojstvo koje se odnosi na individualne varijable u sistemu, npr. populacija šaranske ribe u reci Tisi se može smatrati stabilnom, ukoliko se posle akcidenta količina ribe vratila na raniji nivo.
Održiva moda je moda koja se dizajnira i proizvodi tako da poštuje i ne narušava sklad prirodne okoline. Dizajneri koji slede ovaj koncept koriste materijale i metode proizvodnje mode koji ne narušavaju sklad ekosistema i energetskih resursa.
Trude se da proizvode novu modernu odeću na principima održivosti. Koriste tkanine nastale od organski gajenih biljaka, bez hemijskih tretmana ili recikliraju upotrebljene tkanine. Održiva moda je trenutno skuplja za proizvodnju od mode proizvedene ustaljenim metodama.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET