Održivi razvoj | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Održivi razvoj". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

SADRŽAJ
Uvod...................................................................................... ..2
Pojam održivog razvoja.............................................................3
Zemaljski samit..........................................................................5
Problemi na putu održivog razvoja.............................................8
Kako djelovati u pravcu održivog razvoja?................................9
Klima i održivi razvoj................................................................12
Zaključak...................................................................................14
Literatura...................................................................................15
Dokumentacija ..........................................................................16
UVOD
Pojam održivog raz voja dovodi se najčešće u vezu sa zaštitom životne sredine, planiranjem društvenog razvoja i ekološkim, ekonomskim i političkim pitanjima. Koncept održivog razvoja predstavlja novu razvojnu paradigmu, novu strategiju i filozofiju društvenog razvoja. Održivi razvoj je postao širok termin koji se može primijeniti na gotovo sve oblike života na Zemlji, od lokalne do globalne razine i kroz različite vremenske periode.
Održivi razvoj spaja brigu za živi svijet na Zemlji i za očuvanje kapaciteta prirodnih resursa sa društvenim i ekološkim izazovima koji stoje pred svakom državom i čovječanstvom kao cjelinom.
Ovaj ekološki princip može se primijeniti na različita prirodna bogatstva i ekološke sisteme, pa i na Zemljinu atmosferu. Radi se o odnosu prema prirodnim bogatstvima koji je orijentisan ka budućnosti.
U opštim je crtama osnovni princip održivog razvoja definisala UN-ova Komisija pod vodstvom Gro Harlem Brundtland (Brundland), bivše premijerke Norveške, 1987. godine , i ta je definicija i danas prihvaćena: "Odgovoriti na zahtjeve današnje generacije a da se pri tome ne unišite mogućnosti da buduće generacije odgovore na svoje zahtjeve." 
Na ovoj definiciji počivaju sva nastojanja međunarodne politike u vezi sa zaštitom životne sredine. Ova nastojanja određena su na Konferenciji u Riju 1992. godine, a kasnije dopunjena na sljedećim konferencijama .
Sam pojam održivog razvoja je relativno nov, međutim ideje sadržane u njemu nalazimo i u prošlosti. Tako je još u 18. vijeku ekonomist Maltus govorio o nesrazmjeri između rasta stanovništva i rasta životnih sredstava.
Kako se ljudska populacija na Zemlji povećavala, prirodni ekosa stavi su nazadovali, a promjene u ravnoteži prirodnih ciklusa imale su negativan učinak kako na ljude tako i na ostale žive jedinke. Danas postoji mnogo dokaza kako čovječanstvo živi na neodrživ i način. Povratak upotrebe prirodnih resursa unutar održivih granica zahtijeva će veće kolektivne napore.
POJAM ODRŽIVOG RAZVOJA
Ako održivi razvoj shvatimo ozbiljno, rezlutat toga će biti drastični zahtjevi za promjenom u gotovo svim pod ručjima života. Ne samo da se moraju promijeniti naše potrošačke navike, što je samo po sebi već dovoljno teško, već mora doći do promjene svijesti u područjima ekonomije, društva i politike. 
UN-ova definicija pojma ekološke održivosti nije univerzalno prihvaćena i prošla je kroz mnoge interpretacije. Šta je održivi razvoj, koji su mu ciljevi, te kako se ti ciljevi mogu postići, pitanja su koja su otvorena za diskusije. Za mnoge ekologe ideja održivog razvoja je oksimoron ( kontradiktoran pojam) , jer se čini da razvoj uključuje degradaciju okoline. UN-ova definicija zahtjeva tri stupnja održivosti ekološki, ekonomski i socijalni, koji bi trebali da se međusobno učvršćuju, a ne da se iskljčuju. To svakako predstavlja napredak za ekološku politiku, jer se na taj način pojašnjava veza između ekoloških, ekonomskih i socijalnih problema unutar koje se moraju postaviti problemi zaštite životne sredine, ako ih želimo riješiti stručno i na d ruštveno prihvatljiv način. Te će velike promjene u ekonomskom, socijalnom i političkom području biti nužne.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET