Očuvanje biodiverziteta | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Očuvanje biodiverziteta". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

INTERNACIONALNI UNIVERZITET TRAVNIK
EKOLOSKI FAKULTET
SEMINARSKI RAD
Tema : Ocuvanje biodiverziteta
Travnik, Decembar 2011
Napredak naroda mjeri se njegovim odnosom prema životinjama 
Mahatma Gandi
UVOD
Tema ovog mog seminarskog rada je bila ocuvanje biodiverziteta. Kao sto znamo danas se sve vise javljaju problemi izumiranja raznih vrsta biljnog i zivotinjskog svijeta. U svemu tome ponajvise ucestvuje covjek. Bilo da je rijec o krivolovu na zivotinje ili bespravnoj sjeci sume jako puno doprinosi nestajanju ili izumiranju raznih endemskih vrsta biljnog i zivotinjskog svijeta.U ovom radu sam naveo nekoliko nacina ocuvanja i zastite biodiverziteta kao i organizacije koje se bave tim problemom. Kroz razne edukacijske programe i prezentacije ovih organizacija mozemo dosta toga da naucimo o vaznosti zastite i ocuvanja biodiverziteta.
Pojam biodiverziteta
Biodiverzitet ili biološka raznovrsnost predstavlja, prema najčešće prihvaćenoj definiciji, sveukupnost gena, vrsta, ekosistema i predjela na Zemlji. Konvencijom iz Rija biodiverzitet se određuje kao sveobuhvatna raznolikost i različitost živih organizama, uključujući kopnene, morske i ostale vodene ekosisteme i ekološke komplekse čiji su dio; ovo uključuje diverzitet u okviru vrsta, između vrsta i između ekosistema. Pored vrsta divlje flore, faune, gljiva, bakterija, virusa, kao i svih ekosistema, biološka raznovrsnost obuhvata i vrste koje su odgajane ljudskom aktivnošću, odnosno sorte kulturnih biljaka i gajenih životinja. Raznovrsnost života, kao jednu od osnovnih odrednica Planete na kojoj živimo, čini i čovjek, sa mnoštvom naroda, jezika i kultura. 
Biodiverzitet obuhvata više organizacijskih nivoa: genetički, specijski i ekosistemski. 
-  genetički diverzitet: raznovrsnost DNK strukture između jedinki koje pripadaju istoj vrsti. Svaka jedinka na planeti posjeduje specifičnu kombinaciju gena koja je jedinstvena i neponovljiva; 
- specijski diverzitet: raznolikost i specifičnost svih pojedinačnih organskih vrsta. Specijski diverzitet obuhvata ukupnu raznovrsnost svih organskih vrsta na Zemlji, od samog nastanka života na Planeti do danas. Opisano je i klasifikovano oko 1,8 miliona organskih vrsta na Zemlji. Insekti predstavljaju skoro polovinu opisanih vrsta. Međutim, pretpostavlja se da je to samo manji dio ukupnog broja  vrsta na Planeti. Kao najrealnije smatraju se procjene koje sugerišu postojanje 13 do 20 miliona vrsta na Zemlji. 
Ekosistemski diverzitet: raznovrsnost ekosistema kojima različiti organizmi pripadaju (raznovrsnost staništa, životnih zajednica, ekosistema i predjela). Ovaj nivo biodiverziteta obuhvata ukupnu raznovrsnost staništa (abiotičke komponente ekosistema) i životnih zajednica (biotičke komponente ekosistema), kao i ekoloških procesa koji ih povezuju (kruženje supstanci, proticanje energije, trofički odnosi itd.) na osnovu kojih se ostvaruje jedinstvenost i funkcionalnost ekosistema kao elementarne ekološke jedinice biosfere.
Zastita i ocuvanje biodiverziteta
Zaštita biodiverziteta predstavlja skup mjera i postupaka kojima se ugrožene biljne i životinjske vrste štite od negativnog čovjekovog djelovanja. Ona se sastoji od čitavog niza metoda i radnji koje zalaze u oblast nauke, prava i primjenjenih bioloških disciplina (šumarstvo, poljoprivreda, hortikultura, farmacija i sl.) i mogu se grupisati u tri osnovne cjeline:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET