Obnovljivi izvori energije | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Obnovljivi izvori energije". Rad ima 26 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


ФАКУЛТЕТ ЗА МЕНАЏМЕНТ
ЗАЈЕЧАР
ДЕЛОВАЊЕ У ПРАВЦУ ОДРЖИВОГ РАЗВОЈА
СЕМИНАРСКИ РАД
ОБНОВЉИВИ ИЗВОРИ ЕНЕРГИЈЕ
ДЕЛОВАТИ У ПРАВЦУ ОДРЖИВОГ РАЗВОЈА
Савремени свет је већ увелико суочен са потребом глобалне, заједничке одговорности за развој у складу са потребама људи и природе и схватањем да се планета Земља мора очувати како за садашњу, тако и за будуће генерације људи.
Човечанство се налази на одлучујућој тачки своје историје. Сведоци смо неједнакости међу народима, сиромаштва, глади неписмености, болести и оштећења екосистема од којих зависи наш живот.
Одрживи развој треба схватити озбиљно и деловати у свим правцима и областима живота. Не само да морају да се промене наше потрошачке навике, што је само по себи већ довољно тешко, већ мора да дође до промене свести у областима економије, друштва и политике.
слика 1
Уједињавањем развојних и интереса заштите животне средине, може нам успети да осигурамо покривање основних потреба човечанства, да побољшамо животни стандард свих људи и да остваримо већу заштиту животне средине, и да тако себи и будућим генерацијама обезбедимо бољу и сигурнију будућност.
Ово ниједна нација не може да оствари сама, али је могуће да заједнички у глобалном партнерству у смислу одрживог развоја,
делујемо и пратимо следеће области: климатске промене, обновљиве изворе енергије, ефекат загађења животне средине на људско здравље, водоснабдевање, заштита екосистема океана, одржива потрошња, распростирање болести код људске популације, разлике између богатих и сиромашних, безбедност од хемикалија, идр.
Ми морамо да уз помоћ маште, знања и технологије развијамо и примењујемо визију одрживог начина живота за човечанство и за читав живот на Земљи.
ОБНОВЉИВИ ИЗВОРИ ЕНЕРГИЈЕ
Обновљиви извори енергије некада су називани и као трајни енергетски извори. То су они енергетски извори који се обнављају истом брзином којом се и троше, посебно енергија водотокова, ветра, сунчева енергија, биомаса, биогас, геотермална енергија, енергија таласа, плиме и осеке...
Сам назив обновљиви, као и трајни, потиче од чињенице да се енергија троши у количини која не премашује брзину којом се ствара у природи.
Енергија Сунца је типичан пример, јер непрекидно обасјава Земљу. Слободно се може рећи да сва енергија на Земљи води порекло од Сунца. Енергија ветра је последица загревања ваздуха под утицајем Сунца. Енергија добијена из биомасе такође је енергија Сунца која је поступком фотосинтезе ускладиштена у биљкама. Хидроенергија река, настала је као последица испаравања воде под утицајем Сунца.
ВРСТЕ ОБНОВЉИВИХ ИЗВОРА ЕНЕРГИЈЕ
Сва енергија на Земљи потиче примарно из три извора:
Слика 2
Србија има велики потенцијал у области коришћења обновљивих извора енергије: ветра, воде и сунца, као и биомасе. Захваљујући повољним географским условима, има велики потенцијал за производњу електричне енергије из обновљивих извора, који није искоришћен у довољној мери.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET