Mrtvo more | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mrtvo more". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET U BEOGRADU
FAKULTET ORGANIZACIONIH NAUKA
Seminarski rad
Predmet: Ekološki menadžment
Tema: Mrtvo more
Beograd, maj 2010.
Biblijski nastanak Mrtvog mora
Sigurno je čudno što jedno more nosi takvo ime, ali stari grčki pisci, koji su ga prvi tako nazivali, učinili su to sasvim umesno. Na hebrejskom jeziku Mrtvo more se zove Jam Hamelah, što u prevodu znači More soli. Tako ga zovu Izraelci. Svoje ime za Mrtvo more imaju i Arapi. Oni ga zovu Barh Lut – Lotovo more, po Lotu, Avramovom sinovcu koji je po biblijskom predanju živeo u obližnjoj Sodomi.
Ako je Avram rođen 1948. godine od stvaranja sveta, a o uništenju Sodome i Gomore, rečeno mu je u njegovoj 99. god. života, to bi značilo da se 2047. godine od stvaranja sveta, nešto dogodilo na nebeskom svodu. Te godine je nastalo slano more i tada je reka Fison, ili sadašnji Jordan, još jednom podeljena. Od tada se reka Jordan uliva u Mrtvo more. Sudeći po Biblijskom zapisu, kataklizmu (katastrofu) mora je izazvao asteroid. Prilikom udara, napravio je veliki krater i raspršio se u komadiće. U nastali krater, ulivala se reka, a od hemijskog sastava asteroida nastalo je Mrtvo more, koje predstavlja najveću depresiju na planeti. Dubina rascepa na najdubljem delu Mrtvog mora je oko 800 metara, a ovakvu posledicu, nesumnjivo, može napraviti samo asteroid.
Geografski položaj Mrtvog mora
Slika 1 : Položaj Mrtvog mora
Ovo more je veliko, usko i slano jezero koje leži između Jordana i Izraela. Nalazi se u dubokom ulegnuću. Dugačko je oko 75 km (sada je smanjeno na 55 km) , a široko od 5 i po do 17 kilometara. Mrtvo more ima najniži nivo u svetu, oko 400 metara ispod površine Sredozemnog mora. Južni deo je veoma plitak, ali dubina na severu iznosi oko 400 metara.
Pre više miliona godina, Mrtvo more se nalazilo na preko 400 metara većoj visini nego danas i imalo je viši nivo od Sredozemnog mora. U to vreme u njemu je postojao živi svet. Međutim nastao je vrlo dug sušni period i ogromna količina vode je iz njega isparila, tako da se ono postepeno spuštalo na nivo koji ima danas.
Iz Mrtvog mora ne ističe nijedna reka, dok se u njega, sa severa, uliva reka Jordan, kao i mnoge rečice sa okolnih brda. Mrtvo more gubi vodu samo isparavanjem, ali ono je tako intenzivno da zbog toga u vodi ovog mora ostaje velika koncentracija minerala kao što su so, potaša, magnezijum, hlor i brom.
Na 400 metara ispod nivoa mora, Mrtvo more je najniža tačka na površini Zemlje. Uprkos imenu, ono nije more, već pojas vode dužine 75 kilometara, čije se plavetnilo nalazi u oštrom kontrastu sa oker stenama i planinama koje ga okružuju sa svih strana. Izgled, međutim, vara. Iz daljine vam se može učiniti da je reč o slatkoj vodi, ali snažno isparavanje dovodi do toga da je koncentracija minerala devet puta veća nego u okeanu. Okeanska voda normalno sadrži od 4 - 6 procenata, dok voda Mrtvog mora ima 23 – 25 procenata. U njoj ima toliko minerala da će plivaču glava i ramena biti uvek izvan vode. Ovi minerali su korisni za čoveka i smatra se da se u vodi Mrtvog mora nalazi rastvoreno oko dva miliona tona potaše, koja se upotrebljava za pravljenje veštačkog đubriva.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET