Mere aktivnosti u zaštiti životne sredine | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mere aktivnosti u zaštiti životne sredine". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

Univerzitet Singidunum
Fakultet za primenjenu ekologiju - FUTURA
Seminarski rad iz predmeta Ekotoksikologija
Mere aktivnosti u zaštiti životne sredine
Beograd, 2008.
SADRŽAJ:
Abstrakt 3
1.Uvod 4
2.Mere za zaštitu životne sredine 5
2.1Administrativne mere 5
2.2 Ekonomske mere 7
2.3 Tehničke mere 9
2.4 Obrazovanje i informisanje 9
3.Efikasnost dosadašnjih mera 11
3.1 Euro standardi 12
4. Zaključak 13
5. Literatura 14
ABSTRAKT
Sistem zaštite životne sredine čine mere, uslovi i instrumenti za: održivo upravljanje, očuvanje prirodne ravnoteže, celovitosti, raznovrsnosti i kvaliteta prirodnih vrednosti i uslova za opstanak svih živih bića; sprečavanje, kontrolu, smanjivanje i sanaciju svih oblika zagađivanja životne sredine. Ukupno stanje životne sredine u Srbiji je na nezadovoljavajućem nivou. Na nivou politike zaštite životne sredine, prisutni su sledeći problemi: slaba povezanost politike zaštite životne sredine sa politikom drugih sektora; nepostojanje potrebnih institucionalnih kapaciteta za odgovor na postojeće probleme; neefikasan sistem praćenja stanja i izveštavanja o životnoj sredini; nedovoljan broj i neadekvatnost postojećih propisa, kao i nedovoljno efikasno sprovođenje postojećih propisa; nizak nivo investicija u ovoj oblasti, kao i odsustvo ekonomskih podsticaja; a nizak je i nivo svesti o životnoj sredini. Priroda je izvor života koji se mora sačuvati. A da bi to postigao čovek ne sme da remeti njenu ravnotežu, međuzavisnost i raznovrsnost i veliku moć samoreprodukcije. Životna sredina je danas ugrožena dejstvom ljudskih aktivnosti koje zagađuju i nanose štetu prirodnom sistemu i kao rezultat toga stvorila se potreba za zaštitu životne sredine, najpre od negativnih antropogenih uticaja. Da bi se zaštitila naša životna sredina, neophodno je da preduzmemo niz mera i aktivnosti, od kojih je obrazovanje nacije ključno. Druge mere se mogu podeliti u administrativne, organizacione, tehničke i ekonomske mere.
Ključne reči:
Zaštita
Životna sredina
Mere
Aktivnosti
Povezanost politike
Administrativne mere
Organizacione mere
Tehničke mere
Ekonomske mere.
1.Uvod
Karakteristični uslovi za razvoj života na planeti Zemlji mogu biti ugroženi kako prirodnim ili geofizičkim uticajem tako i antropogenim, ili društvenim uticajem. Postoji mnogo dokaza da je ekonomska aktivnost čovečanstva glavni antropogeni faktor sadašnjih pormećaja životne sredine na Zemlji. Od sredine XIX veka, antropogeni uticaji na životnu srednu postali su sve značajniji i smatra se da danas dominiraju. Ljudsku istoriju i civilizaciju prate 2 intenzivna faktora koja su doprinela današnjem stanju životne sredine:
Ubrzana industrijalizacija, sa preokretom u 18. veku kada je bila ispraćena sa nekoliko gotovo simultanih tehnoloških inovacija
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET