Lanac ishrane, Atmosfera, Hidrosfera | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Lanac ishrane, Atmosfera, Hidrosfera". Rad ima 18 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Seminarski rad iz predmeta: Socijalna Ekologija
Tema: Lanac ishrane, Atmosfera, Hidrosfera
Banja Luka, April 2011.
SADRŽAJ
Seminarski rad iz predmeta: Socijalna Ekologija 1
SADRŽAJ 2
1.LANAC ISHRANE 3
1.1.Ciklusi hranljivih materija 5
2.ATMOSFERA 8
2.1.Sastav atmosfere. 8
2.2.Podjela atmosfere i promjene s visinom 9
3.HIDROSFERA 13
3.1. Struktura i bitna svojstva vode 13
3.2. Globalni kružni tok vode 14
3.3. Geohemijski sastav površinskih i podzemnih voda 16
3.4. Geohemijski sustav mora i okeana 17
4.LITERATURA 18
1.LANAC ISHRANE
Jedan način da shvatimo kako ekosistemi funkcionišu jeste da slj edimo lance ishrane u njemu. Lanac ishrane sastoji se od niza organizama koji vrebaju jedan drugog. Svako stanište je puno ovakvih lanaca, a kako se oni često spajaju i granaju jedan iz drugoga, često postaju mreža ishrane.
Ekolozi koriste lance ishrane da bi vidjeli kako energija i hranljivi sastojci protiču kroz prirodne zajednice. Lanci ishrane uvjek počinju sa biljkama. Biljke su jedini organizmi na Zemlji koji ne jedu, uzimajući energiju od Sunčeve svjetlosti, dok svi drugi oranizmi, uključujući životinje, dobijaju energiju od hrane. Na sljedećem nivou u lancu ishrane javljaju se biljojedi. Oni jedu biljke i izvlače šećer i druge korisne materije koje one stvaraju. I, kao biljke, koriste ove materije za pogon tijela i za održanje u životu. Sljedeći nivo zauzimaju predatori, koji jedu tij ela životinja biljojeda.
U svakoj fazi lanca ishrane gubi se energija, uglavnom kao toplina koju oslobađaju životinjska tijela. Zbog ovoga se na svakom sljedećem nivou lanca ishrane na raspolaganju nalazi manje energije. To znači da u jednom zdravom ekosistemu uvek ima manje predatora nego plijena, i uvijek više biljaka nego biljojeda.
Biljojedi jedu samo biljke dok mesojedi uglavnom jedu druge životinje. Životinje koje jedu i biljke i životinje zovu se svaštojedi - na primer, ljudi.
Lanac ishrane u prirodi predstavlja sistem živih organizama koji se hrane jedni drugima da bi opstali. Svaka karika tog lanca je od izuzetnog značaja, jer od nje zavisi opstanak čitavog lanca, odnosno cijelokupnog živog svij eta.
Biljke se nalaze na početku lanca ishrane - one su takozvani "proizvođači", jer uz pomoć sunčeve svj etlosti i hranljivih materija iz zemljišta biljke stvaraju hranu od koje rastu i razvijaju se i taj proces se naziva "fotosinteza".
Naredna karika u lancu su biljojedi - životinje koje se hrane biljnom hranom i oni su prvi "potrošaci" u lancu ishrane. Biljojedima se hrane mesojedi - slj edeca karika u lancu ili tzv. "sekundarni potrošači".
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET