Globalne društvene promene i ekološki kompleks | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Globalne društvene promene i ekološki kompleks". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
Глобалне друштвене промене и еколошки комплекс
Глобалне друштвене промене везују се за: научно-технолошку револуцију, ширење тржишног модела привређивања, и нарастањем еколошких проблема у великим резмерама.
Глобалне промене и проблеми савременог друштва могу да означе битне процесе и односе људи и њихових деловања.
Сама реч глобално означава процес повезаности, уједињавања. Глобализацијом се означава уједињавање нациоланих економија у јединствен светски систем који је заснован на бржем премештању капитала, техничкој револуцији и комуникационом зближавању.
Планета некако исувише по инерцији клизи ка глобализацији, да би смо поверовали да тим кретањем неко не управља, па чак и да не контролише сваку етапу. Глобалне промене и процеси уносе позитивне и негативне промене у савремено друштво.
У том смислу истиче се да долази до промена које омогућавају преовладавање иновација над традицијом, светски карактер социјалног живота, производњу не ради неопходних потреба већ ради будућности, развој науке и технологије, сажимање географског простора развојем информационих система и масовно образовање.
Али, поред ових позитивних постоје и негативне промене и као такве се наводе: хронично сиромаштво, незапосленост, сива економија итд.
Људско друштво које треба схватити као процесирајући дијалектички тоталитет на данашњем ступњу свог развоја, постоје на начин глобализације која је без остатка планетарни (глобални) проблем.
Друштвену промену обележава измена социјалне структуре, друштвених односа, међуљудских односа, система друштвених вредности и образаца развоја културе.
Глобална (планетарна) глобализација се може дефинисати као друштвени процес повезивања, на основу економске и технолошке повезаности конкретних друштава у односе међузависности и културе повезаности на основу нових информатичких технологија и средстава комуникације, тако да настаје јединствено светско друштво на планети Земљи и свест о припадности том друштву. Једно од најважнијих питања о коме треба да се успостави дијалог цивилизација је однос према природној средини, биолошком оквиру живота човека и његове цивилизације.
Социолошки гледано, еколошки комплекс је глобални проблем савремене цивилизације који оптерећује различите димензије људског друштва.
Биосфера представља укупност свих екосистема на планети Земљи у којој постоји узајамни однос између тих система. Човечанство, а то значи и светско друштво је у потпуности зависно од природе у којој постоји ограниченост и коначност природно-ресурског (еколошког) потенцијала, који није могуће проширивати изнад природно-систематских ограничења. У току милиона година еволуција биосфере стабилизовали су се биохемијски циклуси од којих зависи томостаза биосфере. ¨Aли на одређеном стадијуму развоја биосфере почиње процес њене цесфализације, која достиже своју апопеју појавом човека. ¨
У ствари еколошка криза ХХ века настала је тиме ¨што је човек нарушио принципе гамостазе биосфере, јер је својом привредном делатношћу изменио многе биохемијске циклусе и при томе прешао на искоришћавање унутрашћих извора енергије.¨
Снажан развој науке и технологије, допринео је побољшању квалитета живота али, неки циљеви којима служе и неке њихове практичне примене нису увек служиле опшем интересу и напретку. Знање је често коришћено у циљу уништења и истребљења, или је имало штетних последица за човекову околину и квалитет живота. Оно што је још значајније, посебан утицај на човекову околину и квалитет живота добија универзални (глобални) карактер. У овом смислу се указује ¨вода и ваздух не познају границе, а планета је почела да товари на своја плећа веће бреме него што може да поднесе.¨
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET