Finansijska revizija javnog sektora- osnova za aktivni poslovni ambijent | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Finansijska revizija javnog sektora- osnova za aktivni poslovni ambijent". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Seminarski rad:
"Finansijska revizija javnog sektora- osnova za aktivni poslovni ambijent"
Uvod
U danasnje vreme, javni sektor prolazi kroz značajne promene, a to ujedno predstavlja posledicu privatizacije mnogih bitnih područja, kao i konkurentskih pritisaka kroz aranžmane tipa obaveznog konkurentskog tendera. Tip preduzetničkog ponašanja organizacija javnog sektora sve vise preovladava, a njihova efikasnost se vremenom poboljšava kroz promenu vlasništva ili redistribuciju prava vlasništva.
Razliku izmedju javnog i privatnog sektora najviše su suzile doktrina i ideologija reforme novog javnog menadžmenta. Iz privatnog sektora, sa nekim malim prilagodjavanjima doslovno su preuzeti povezani koncepti kao sto su "željena vrednost za novac", benc- marketing, javna odgovornost i najbolje prakse.
Primena računovodstvenih normi privatnog sektora još više je pomutila pomenute razlike. Uporedo sa lansiranjem novog javnog menadžmenta, računovodstveni razvoj se usmerava u pravcu promovisanja budžetiranja, unapredjenog godišnjeg izveštavanja, nakon tog indikatora uspešnosti poslovanja. To ynači, da se računovodstvo pomerilo ka analizi i planiranju budućih promena, što je stvorilo pretpostavke za započinjanje ogromnih promena u javnom sektoru i povezanim organizacijama.
Transparentna vlada je jedina koja može da osigura održiv privredni rast i društvenu stabilnost. Razvijanje nove prakse i procedure za upravljanje javnim sektorom jedan je od esencijalnih uslova da bi se vlada ucinila odgovornom.
Javna preduzeća su posebna kategorija privrednih društava, koja imaju specifičan položaj u ostvarivanju svojih funkcija, a isto tako i specifične probleme koji ih pogadjaju i sa kojima moraju da se bore. Položaj javnog preduzeća je regulisan, ali uz napomenu da ona deluju kao društva kapitala ciji su vlasnici država i jedinice lokalne samouprave.
Jedan od veoma važnih prioriteta Razvojne strategije kod nas jeste ubrzanje procesa privatizacije koja predstavlja najbrži način da privučemo strane investicije u mnogo većem obimu, a isto tako i da se izborimo za deo svetskih investicija koje odlaze u druge mnogo aktivnije delove sveta.
Što se tiče reformskog scenarija, koji predvidja Razvojna strategija naše zemlje prisutna je urgentna potreba za stranim investicijama koje su nam neophodne zbog naglašene potrebe da tehnološki modernizujemo našu izrabovanu industriju,a ujedno i postizanje njene konkurentnosti na stranom tržištu.
Medjutim, zbog dosadašnjeg nedovoljnog nivoa prikupljanja prihoda, izvoza i direktnih stranih ulaganja, država je u nedopustivo i ponižavajuće visokom obimu zavisna od medjunarodne pomoći.
Aktivni poslovni ambijent koji bi bio atraktivan za strane investitore, mogao bi se stvoriti u relativno kratkom roku. Ali, činjenica je da je kod nas štednja na jako niskom nivou, pa je samim tim sasvim jasno da da su strane investicije praktično jedini
- 1 -
raspoloživ izvor i preduslov za ekonomski razvoj.
Naročito su poželjne i zanimljive direktne strane investicije tipa "green field", tj. investicije kod kojih se kreće od početka, sa "zeleme livade". Investicija ovako ozbiljnog tipa kod nas neće biti u kontinuitetu sve dok se sistematski ne reše pitanja finansiranja i kvaliteta investicionih projekata i dok značajno ne preuredimo postojeću zakonsku regulativu, tako da postane prijateljski orjentisana prema stranim investitorima.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET