Elektronski otpad | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Elektronski otpad". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

STA JE ELEKTRONSKI OTPAD ?
Elektronički otpad je popularno i neformalno ime za elektronske proizvode na kraju radnog veka. Ubraja se u opasne otpade zbog niza štetnih hemijskih elemenata poput kadmijuma (stampane ploče), arsena, olova (koristi se u monitorima radi zaštite od zračenja) žive, hroma (dekorativne svrhe), berilijuma, fosfora (katodne cevi monitora i televizora) i plastike koji su opasni po ljudsko zdravlje i veliki su zagađivači zivotne okoline.
Elektronski otpad se u zakonima Evropske unije označava skracenicom WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment), a oprema EEE. Danas gotovo svako domacinstvo poseduje takve uredjaje.
Elektronska oprema je sve zastupljenija u kancelarijama i trgovinama, ukratko, svuda, a kad joj dođe kraj pojavljuje se u otpadu. Procjenjuje se da je godine 1992. u ukupnom evropskom domacinstvu elektronski otpad iznosio oko 2%, odnosno 4 miljona tona, a 1998. već 6 miljona tona (4% u kućnom otpadu ili 50 miljona komada).  Očekuje se da će se količina elektronskog otpada povećavati po stopi od 5% godišnje, što znači da će se u sledecih deset godina taj otpad udvostručiti. Porast elektronskog otpada je tri puta veći od porasta komunalnog otpada.
OPASNI ELEMENTI ELEKTRONSKOG OTPADA
Računari, kao i drugi elektronski uredjaji sadrže veliki broj štetnih materija.
Najprisutniji su:
-Olovo
-Živa
-Kadmijum
-Berilijum
-PVC plastika
-fosfor
OLOVO
Olovo se u najvećim količinama nalazi u CRT monitorima. Glavni nosioci olova u CRT monitorima su: lepak koji spaja ekran sa katodnom cevi i lemovi na elektronskim komponentama. Televizor dijagonale 27” sadrži približno 1,8 kg olova. Isti odnos važi i za CRT monitore. Iz ovog odnosa dolazimo do zaključka da CRT monitor od 17” sadži oko 1,13 kg olova. U kontaktu sa zemljištem postoji mogućnost da olovo dospe u sistem podzemnih voda. Prisutnost olova u ekosistemu može naškoditi biljkama i životinjama. Izloženost olovu dovodi
do mogućih oštećenja centralnog nervnog sistema, krvotoka i bubrega.
ŽIVA
Živa se koristi u kao pozadinsko svetlo LCD monitora i laptop računara (u količinama od 0 do 50 mg). Prisutna je i u elektronskim prekidačima i štampanim pločama koristi se jos u termostatima, senzorima, relejima, mobilnim uređajima, baterijama.Procenjuje se da se 22% svetske potrošnje žive koristi u elektronskoj opremi. Živa je ispariva i može se raširiti na velike površine u toku transporta pre nego što stigne na odredište. Živa može da dodje u kontakt sa telom udisanjem ili kroz kožu. Živa najviše utiče na nervni sistem, ali može izazvati i ozbiljno oštećenje bubrega.
KADMIJUM
Kadmijum se nalazi u nikl-kadmijumskim baterijama koje se koriste za laptop
računare i mobilne telefone. Male količine kadmijuma su prisutne i u CRT monitorima,možemo ga naći u raznim čipovima, a takođe je i stabilizator za plastiku. Dugoročno izlaganje kadmijumu može dovesti do emfizema (teška bolest pluća), oštećenja jetre ili bubrega, i omekšavanje kostiju. Kadmijum je otrovan za slatkovodne ribe, beskičmenjake i vodeno bilje.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET