Ekološki standardi za otpad | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ekološki standardi za otpad". Rad ima 23 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

UNIVERZITET ZA POSLOVNE STUDIJE
Banja Luka
Fakultet za ekologiju
EMBED CorelDRAW.Graphic.12
Seminarski rad
Predmet : Međunarodni ekološki standardi
Tema : Ekolški standardi za otpad
Banja Luka,decembar 2010.
Uvod :
Nagomilavanja otpada i neadekvatno zbrinjavanje postalo je globalni problem čovječanstva, sa tendencijom sve izraženijeg ugrožavanja razvoja održivog okoliša. Neodrživa potrošnja, posebno kod industrijalizovanih nacija, povećava vrste i količinu otpada. Može se očekivati povećanje količine otpada četiri do pet puta do 2025. godine. Otpad – odbačena stvar koja se više ne upotrebljava, odnosno neupotrebljiva u prvobitnom obliku. Otpad je svaka stvar koje se vlasnik riješio (odložio) ili mora riješiti (odložiti).
-1-
Podjela otpada
Prema mjestu nastanka
Kućni otpad sačinjavaju raznovrsni otpaci koji nastaju u procesu življenja u domaćinstvima, ustanovama, lokalima, prodavnicama i sl.
                                        Slika1.  Nesortirani kućni otpad
Može se podijeliti na kuhinjski otpad:
životnjskog porijekla,
biljnog porijekla,
pepeo,
papir,
krpe,
karton,
predmete od gume, drveta, stakla, kože, porculana,
namještaj,
bijela tehnika it.d.
Ovakav otpad, pa čak i kuhinjski, nije opasnan po ljudsko zdravlje, ali nužno ga je redovno ukljanati sa mjesta sakupljanja zbog truljenja i neugodnog mirisa, te u kratkom roku transportovati.
-2-
Građevinski otpad-Kod izvođenja građevinskih radova i rekonstrukcija zgrada i ulica ostaje zemlja, pijesak i ostaci građevinskog materijala, koje treba ukloniti. Sve te i slične otpadne materijale ubrajamo u građevinski šut.
   Slika 2.Građevinski otpad
Kabasti otpad
Komadi neupotrebljivog i starog pokućstva, istrošeni kućni aparat, hladnjaci, napuštena vozila, veća ambalaža, otpad od povremenih većih čišćenja podruma i tavana, veći napušteni predmeti i sl., predstavljaju danas značajnu količinu otpada.
Ovaj problem je posebno naglašen u poslijeratnom periodu, jer je u ratu uništen veliki broj automobila i drugih vozila, a istovremeno je u zemlju uvezeno mnogo starih automobila, namještaja i bijele tehnike, koji će se isto tako ubrzo naći na smetljištima.
Ova vrsta otpada zahtijeva poseban tretman pa i posebnu organizaciju prikupljanja.  
Slika 3.Kabasti otpad
Talog iz otpadnih voda i kanalizacije, septičkih jama i uličnih slivnika
Krute tvari koje se sakupljaju u septičkim jamama, uličnim slivnicima, otpadnim vodama i kanalizaciji, moraju se redovno odstranjivati i tretirati zajedno sa ostalim čvrstim otpadom.
Budućom izgradnjom postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i prečišćavanjem i gradske kanalizacije, pojavit će se povećana količina taloga i mulja kojeg će biti potrebno redovno uklanjati.
-3-
Otpad sa javnih površina nastaje na ulicama, trotoarima, pijacama, parkovima, dvorištima, parkinzima i dr. površinama, i to kao:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET