Ekološka kriza i mogućnosti i njenog rešavanja | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ekološka kriza i mogućnosti i njenog rešavanja". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
1.UVOD
Pojavom industrijalizacije, problemi koji se odnose na degradaciju životne sredine postaju sva veći. Glavni razlog za nastajanje ekoloških problema je upravo antropogeni faktor . Čovek je vekovima prisvajao prirodu i odnosio se prema njoj kao prema neiscrpnom izvoru materije i energije. Međutim mora se uzeti u obzir da je čovek prirodno ali i društveno biće, pa ima razvijenu svest što ga i razlikuje od životinja. Prema tome, on morada sagleda posledice svog ponašanja prema prirodi, jer u njoj postoje tokovi kruženja materije i energije kao i mnogi drugi samoregulacioni procesi koji nesmeju biti narušeni.
Svojim radom, čovek je od prvobitnog okvira života stvorio specifičan kulturni okvir.U tom dugotrajnom procesu smatralo se da je priroda tu da bi u potpunosti zadovoljila sve ljudske potrebe, i da se ona mora prilagoditi čoveku, a ne čovek prirodi.
Sve ovo, dovelo je do velikih problema u životnoj sredini. Ti problemi zauzimaju globalne razmere, pa seza njihovo označavanje sve češće koristi termin ekološka kriza.
Pod pojmom ekološka kriza podrazumeva se niz problema kao što su: globalno zagrevanje ili efekat stklene bašte, zagađenje vazduha, voda, izumiranje biljnih i životinjskih vrsta i mnogi drugi. Svi ovi problemi mđusobno su povezani iuslovljeni. Šanse za njihovo potpuno rešavanje su male, ali se oni mogu znatno smanjiti ispravnim ponašanjem čoveka prema prirodi. Širenjem ekološke svesti, uvođenjem zakona za zaštitu životne sredine i mnogim drugim metodama može se bitno uticati na poboljšanje njenog stanja. Da bi se do toga došlo potrebno je ući u suštinu mnogih problema koji se odnose na degradaciju živtne sredine.
2. POJAM I UZROCI EKOLOŠKE KRIZE
Ekololški problemi dovode do negativnih promena ne samo u biosferi već i u ljudskom društvu, pa se iz tog razloga ovim problemima bave i društvene nauke kao što je socijalna ekologija.
Životna sredina ima veliku sposobnost samoregulacije, pa unošenje malih količina zagađujućih materija ne može da ugrozi prirodne procese u noj. Međjutim, emisijom velikih količina toksičnih materija prelazi se prag samiregulacije i to dovodi do ozbiljnih oštećenja i poremećaja u njoj.
Opšte stanje koje se odnosi na ugroženost životne sredine, govori o tome da je došlo narušavana ravnoteže između inustijskih, tehnološkh idemografskih potreba na svetskom nivou i prirodnih sistema koji su potrebni za opstanak i sadrže osnovne egzistencijalne faktore. Pod uticajem narušavnja ove ravnoteže dolazi do pojave sigurnih znakova ekološke krize a to su veliki porast broja svetskog stanovništva što uslovljava pojavu problema ishrane, i iscrpljivanje prirodnih resursa. Na ovaj problem upozoravao je Maltus svojom teorijom maltuzijanstva koja kaže da stanovništvo raste geometrijskom progresijom akoličina hrane aritmetičkom.
Postoje različita shvatanja koja se odnose na karakter ekološke krize. Po nekim shvatanjima ekološka kriza ima lokalni karakter jer se smatra da osnovni principi biosfere još uvek funkcionišu i da ona nije izgubila sposobnost samoregulacije i ravnoteže, pa samim tim ni ovi problemi nisu alarmantni. Ovakva shvatanja su nepotpuna inetačna.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET