Ekološka etika | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Ekološka etika". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
УНИВЕРЗИТЕТ ЗА ПОСЛОВНЕ СТУДИЈЕ БАЊА ЛУКА
СЕМИНАРСКИ РАД
ПРЕДМЕТ: ЕКОЛОШКA EKONOMIJA
ТЕМА:ЕКОЛОШКА ЕТИКА
САДРЖАЈ
УВОД....................................................................................................................................3
1.НАСТАНАК ЕКОЛОШКЕ ЕТИКЕ.............................................................................4
2.ПОЈАМ ЕКОЛОШКЕ ЕТИКЕ.....................................................................................5
3.ОСНОВНЕ ИДЕЈЕ У РАЗВОЈУ ЕТИЧКЕ МИСЛИ................................................6
4.ФИЛОЗОФСКИ ПОГЛЕДИ НА ОДНОС ЧОВИJЕКА И ПРИРОДЕ.......................7
5.ЕКОЛОШКА ДИСКРИМИНАЦИЈА–САВРЕМЕНО ДРУШТВО
И ЖИВОТНА СРЕДИНА.................................................................................................8
6.ЕКОЛОШКА ПРАВДА................................................................................................10
ЗАКЉУЧАК......................................................................................................................12
ЛИТЕРАТУРА..................................................................................................................13
УВОД
На многим међународним конференцијама истражују се специфични еколошки проблеми са којима је суочена наша планета,попут суше,губитка биодиверзитета, пренасељености и претјераног рибарења.На другим конференцијама истражују се опасности у ваздуху који удишемо и води коју пијемо.Међутим ,рiјетко се научници и политичари окупљају да дискутују о свим тим проблемима одједном.
Ево неких процјена које можда не бисте жељели да чујете: до 2050.године око две милијарде људи би могле бити погођене десертификацијом углавном због климатских промјена. За мање од 20 година, до две милијарде људи би могло бити суочено са несташицом воде. Загађеност ваздуха годишње усмрти преко милион ипо људи у Азији. То су неки од најсуморнијих статистичких података које су навели стручњаци који су се окупили на састанку у Паризу да би се позабавили будућношћу људске врсте и наше планете. Научници не разматрају само опипљиве узроке еколошке деградације већ такође моралну одговорност према нашој планети да тако кажемо еколошку етику.
Међутим,стручњаци наводе да је етика често запостављана у еколошкој дебати.И док научници и политичари трагају за бољим рјешењима еколошких проблема,Асит Бисват лидер Центра трећег свijета за коришћење воде,каже да они такође морају да се позабаве оним што је већ постигнуто:
„Како је могуће да Пном Пен у Камбоџи, чијим изворима воде руководи јавни сектор има бољи менаџмент, него приватни сектор у Француској или Енглеској. Нико није чуо за успех Пном Пена. Па ипак,прије 12 година тај град је губио 70 посто своје воде због лошег менаџмента. Сада су ти губитци смањени на осам посто.“ Ово је посебно добра лекција,за градове попут Њу Делхија и Бангкока, где до 60 посто воде никада не стигне до потрошача због лошег менаџмента или лошег водовода. Порука конференције била је да ће оно што ће се десити на нашој планети зависити од тога колико важности му приписујемо данас.Министри за екологију у многим земљама на примјер и даље се баве и другим секторима. Стручњаци наводе да морамо више да врједнујемо човјекову средину да би могли да је спасемо.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET