Žutica | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Žutica". Rad ima 11 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


БИОЛОГИЈА – ЖУТИЦА
МАТУРСКИ РАД
С А Д Р Ж А Ј
1. ЖУТИЦА . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3
2. ФИЗИОЛОГИЈА ЈЕТРЕ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3
3. АКТИВНИ ВИРУСНИ ХЕПАТИТИС . . . . . . . . . . . . . . . . .5
4. МЕДИКАМЕНТОЗНИ И ТОКСИЧНИ ХЕПАТИТИС . . 7
5. ЦИРОЗА ЈЕТРЕ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .7
6. ЛИТЕРАТУРА . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .11
1. ЖУТИЦА
Жутица је знак који се манифестује жућкастом пребојеношћу беоњача, видљивих слузокожа и коже. Настаје као последица повећане концентрације билирубина у серуму и ткивима.
Појава жутице увек сугерише на неко оболење јетре, најчешће заразну жутицу, међутим она може бити знак многих других оболења, као што су:
цироза јетре;
алкохолизам;
оболење жучних путева;
малигна оболења јетре;
хемолитичне болести и масовна крварења;
оштећење јетре неким лековима;
тровање гљивама, итд.
2. ФИЗИОЛОГИЈА ЈЕТРЕ
Да бисмо разумели настанак жутице, без обзира о ком се узроку ради, морамо се упознати са радом јетре и њеном улогом у организму човека.
Јетра се налази, својим положајем, између органа за варење и системског крвотока у који убацује продукте своје функције, па јој то омогућује да учествује у већини метаболичких процеса у организму. Због тога се често назива и главном лабораторијом тела. Због утицаја на метаболизам уопште, јетра утиче и на рад многих органа, нарочито на рад слезине, бубрега, централног нерног система, ендокриних жлезда, коштане сржи, итд.
Од метаболичких функција најважнија је синтеза беланчевина плазме и беланчевина које учествују у крвној коагулацији, мада учествује и у интермедијарном метаболизму и других беланчевина, угљених хидрата и масти.
Поред метаболичке, јетра има још две важне функције, а то су:
детоксикациона функција и
функција стварања жучи.
Детоксикациона функција - Ово је једна од најважнијих улога јетре у одбрани организма од многобројних токсичних материја. Токсичне материје могу да се стварају у самом организму, у току различитих метаболичких процеса, и то су ендогене токсичне материје, или да се унесу у организам споља, најчешће дигестивним путем и то су егзогене токсичне материје. У егзогене токсичне материје убраја се и већина лекова који се унесу у организам.
Функција стварања жучи – Жуч је комплексна смеша, саставњена од неорганских материја (воде и у њој растворљивих материја, електролита) и органских материја (билирубина, жучних соли, фосфолипида и холестерола). Жуч се ствара у хепатоцитима, а одатле преко жучних каналића и канала, доспева у жучну кесу. Из жучне кесе, жуч прелази у танко црево и учествује у процесу варења.
У случају да дође до оштећења јетре, из било ког разлога, долази до нагомилавања токсичних материја у организму и до повећане концентрације билирубина у серуму, што се испољава жутом пребојеношћу коже и видљивих слузокожа. Тада настаје жутица.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET