Upravljanje vrstama | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Upravljanje vrstama". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.

 Državni univerzitet u Novom Pazaru
Biohemijske i medicinske nauke
Biologija
Seminarski rad
Primenjena ekologija
Upravljanje vrstama
Novi Pazar, 2010.
Sadržaj
1.uvod………………………………………………………………………………………………………………………………………3
2.Upravljanje vrstama……………………………………………………………………………………………………...........4
2.1.Manipulisanje divljim populacijama…………………………………………………………………………..4
2.1.1.Stvaranje veštačkih staništa…………………………………………………………………………..5
2.1.2.Dopunska prehrana……………………………………………………………………………………….6
2.1.3 Veštačko oprašivanje……………………………………………………………………………………….6
2.1.4.Kontrolisanje parazita………………………………………………………………………………………7
2.2.Kontrola predatora,biljojeda I kompetitora…………………………………………………………………8
2.2.1 Iskorenjivanje introdukovanih vrsta………………………………………………………………10
2.2.2.Kontrola štetnih vrsta…………………………………………………………………………………...11
2.3. Skladištenje semena biljaka I banke gena……………………………………….…………………….....12
2.4. Reintrodukcija vrsta ………………………………………………………………………………………………...13
3. Zaključak …………………………………………………………………………………………………………………………….16
4.Literatura…………………………………………………………………………………………………………………………….17
1. Uvod
Zbog sve više izraženog porasta ljudske populacije I njenog uticaja na stanje planete, tokom poslednjih nekoliko decenija,zaštita prirode postala je jedan od najvažnijih prioriteta ljudske zajednice.Opstanak ljudske zajednice zavisi od uspeha na polju zaštite prirode.
Može se reći da je uticaj čoveka jedan od najvažnijih ekoloških faktora na Zemlji i da je cela biosfera izmenjena pod uticajem čoveka.
Čovek utiče nepovoljno na prirodu:
-prekomernom sečom šuma
-nekontrolisanim isušivanjem vlažnih predela
-nekontrolisanim lovom i ribolovom
-zagađenjem šuma, vode, zemljišta i vazduha
-urbanizacijom
-gomilanjem industrijskog i drugog otpada itd.
Opstanak mnogih biljnih i životinjskih vrsta danas je ugrožen, upravo negativnim uticajem antropogenog faktora,mnoge se nalaze pred iščezavanjem, a veliki broj je zauvek nestao.Žalosna je činjenica da broj ugroženih vrsta raste iz dana u dan, znatno brže no što raste broj onih vrsta koje su zahvaljujući zaštitnim merama postigle povoljniji status.Prema podacima Svetske zadruge za zaštitu prirode (The World Conservation Union, IUCN), koja prema utvrđenim kriterijumima procjenjuje ugroženost vrsta na svetskoj razini, od ukupno oko 1,8 miliona poznatih vrsta, u Svetski crveni popis za 2003. godinu upisano ih je 12 557, od toga 6774 biljke i 5483 životinje. Mnoge su od njih dosegle donju kritičnu granicu brojnosti. Procenjeno je da je stopa izumiranja vrsta danas između hiljadu i deset hiljada puta veća nego što bi bilo pre
2.Upravljanje vrstama
Da bi se poravilo sadašnje stanje neophodno umanjiti negativan uticaj čoveka na prirodu ,pre svega edukacijom I podizanjem ekološke svesti kod ljudi da se postigne ravnoteza između razvoja i očuvanja prirode.Zaštita prirode obuhvata sirok spektar aktivnosti kao što su: teorijsko znanje koje pruža biologija koja se velikom brzinom razvijala poslednjih decenija,prakticne aktivnosti na zaštiti prirode koje obuhvataju primenjenu ekologiju, održivi razvoj koji predstavlja kompromis izmedju ekoligije I ekonomije I jedna od najznačajnijih aktivnosti je upravljanje ugroženim ekosistemima I vrstama. Kada je populacija veoma mala ili se naglo smanjuje metoda koja je od izuzetnog značaja jeste upravljanje vrstama.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET