Tumorski virusi i onkogeni | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Tumorski virusi i onkogeni". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
SEMINARSKI RAD
iz predmeta Virusologija
Tema:
TUMORSKI VIRUSI I ONKOGENI
SADRZAJ:
UVOD
TIPOVI TUMORSKIH VIRUSA
VIRUSNA KARCINOGENEZA
INTERAKCIJE TUMORSKIH VIRUSA SA CELIJAMA DOMACINA
TUMOR SUPRESORSKI GENI
TUMORSKI RNK VIRUSI (RETROVIRIDAE)
Gradja i sastav
5.2. Klasifikacija
5.3. Humani retrovirusi
CELULARNI ONKOGENI
Klasifikacija onkogena
Mehanizmi aktivacije onkogena
Uloga onkogena u humanom kanceru
TUMORSKI DNK VIRUSI
PAPOVAVIRIDAE
ADENOVIRIDAE
HERPESVIRIDAE
POXVIRIDAE
HEPADNAVIRIDAE
ZAKLJUCAK
LITERATURA
1. UVOD
Tumorski virusi su mala grupa, sastavljena od sest razlicitih virusa koji poticu iz pet razlicitih familija i svi oni imaju razlicite genome, biofizicke karakteristike i replikacione cikluse. Pretpostavlja se da virusi izazivaju 15 % tumora, od kojih su dva od velike vaznosti za citav svet – karcinom grlica materice i karcinom jetre (Viruses and Human Cancer. Yale J Biol Med. 2006).
Kod zivotinja mnogi virusi mogu da prouzrokuju tumore ili kao posledica prirodne infekcije ili posle eksperimentalne inokulacije. Tumorski virusi su agensi koji mogu da prouzrokuju tumore kada se njima inficiraju odgovarajuce zivotinje. Medjutim, tokom istrazivanja, vise se koriste kulture zivotinjskih celija nego intaktne zivotinje jer je tako moguce analizirati pojave na celularnom i supcelularnom nivou gde virusi mogu da izazovu “transformaciju”. Ali, istrazivanja na samim zivotinjama su neophodna da bi se proucile mnoge faze u karcinogenezi.
U najvise proucavane tumorske viruse spadaju oni koji izazivaju sarkome kod ptica, pticije leukoze, leukemije misa, sarkome misa, tumore dojki misa, leukemije macaka i leukemije humanih T celija (Dzavec, Melnik i Adelberg, Medicinska mikrobiologija).
2. TIPOVI TUMORSKIH VIRUSA
I DNK i RNK virusi su sposobni da izazivaju tumore.
Svi poznati tumorski virusi imaju DNK genom ili generisu DNK provirus nakon celularne infekcije. Oni poseduju onkoproteine koji su od velikog znacaja za virusnu replikaciju ali i remete kontrolu rasta celija. Tumorski DNK virusi svrstavaju se u familije papiloma-, polioma-, adeno-, herpes-, hepadna- i poksvirusa (tabela 2.1).
Vecina tumorskih RNK virusa pripada familiji retrovirusa koji poseduju RNK zavisnu polimerazu (reverznu transkriptazu) koja obrazuje kopiju DNK sa RNK genoma – provirus. Provirus se integrise u DNK inficirane celije i iz nje se prevode svi virusni proteini. Postoje dva osnovna tipa tumorskih RNK virusa u odnosu na indukciju tumora. Visoko onkogeni (direktno trnsformisucu) virusi nose onkogen celijskog porekla. Slabo
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET