Stomaterna transpiracija | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Stomaterna transpiracija. Mehanizam i kontrola otvaranja i zatvaranja stoma". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


Predmet: Fiziologija biljaka
SEMINARSKI RAD
Tema:
Stomaterna transpiracija. Mehanizam i kontrola otvaranja i zatvaranja stoma
SADRŽAJ
1. Uvod……………………………………………………… 1
2. Transpiracija……………………………………………… 2
2.1. Stomaterna transpiracija……………………………… 2
2.2. Mehanizam i kontrola otvaranja i zatvaranja stoma….. 4
2.2.1. Hidropasivno zatvaranje stoma…………………... 5
2.2.2. Hidroaktivno otvaranje stoma……………………. 5
2.2.3. Fotoaktivno otvaranje stoma……………………... 6
3. Zaključak………………………………………………….. 7
4. Literatura………………………………………………….. 8
1. Uvod
Voda je neophodan sastojak svih živih bića bez koje se ne može zamisliti normalno funkcionisanje organizma. Voda je jedan od bitnijih sastojaka biljaka i njihovih delova i kreće se u opsegu od 5-95%, što zavisi od biljne vrste, mineralne ishrane, starosti, organa biljke itd. Uloga vode u biljkama je višestruka. Omogućava promet materije, hladi listove prilikom isparavanja, štiti od preteranog zagrevanja.
Osnovni procesi prometa vode u biljkama su (Slika 1.):
Usvajanje
Kretanje
Odavanje vode
Slika 1. Promet vode u biljkama
Od velike je važnosti da ovi procesi budu tesno povezani i u međusobnoj saglasnosti, kako bi se održao potrebni vodni balans u biljkama. Kada je u pitanju odavanje vode postoje tri načina:
u tečnom obliku – gutacijom i suzenjem
u obliku vodene pare – transpiracijom
Transpiracija
Transpiracija predstavlja proces isparavanja vode u obliku vodene pare iz nadzemnih delova biljke u atmosferu. Pokretačka snaga transpiracije je razlika vodnog potencijala između nezasićene atmosfere, nadzemnih delova biljke i korena.
Transpiracija se može vršiti:
-putem stoma
-kroz epidermalne ćelije i njihov kutikularni pokrivač
-kroz lenticele (kod drvenastih biljaka)
-preko stabla tzv. periodermalna (kod drvenastih biljaka)
-mnogi plodovi (paprika, paradaiz, krastavac i dr.)
Transpiracija putem plodova često je veća od transpiracije preko vegetativnih organa, jer je visok intenzitet transpiracije plodova povezan sa njihovom visokom aktivnošću u periodu formiranja i sazrevanja semena.
2.1. Stomaterna transpiracija
Jedno od osnovnih mesta transpiracije predstavljaju stome, jer se najveća količina vode, čak oko 99%, odaje preko njih. To su mali otvori koje formira par specijalizovanih ćelija u epidermisu nadzemnih delova kod većine viših biljaka (Slika 2.). Njihova osnovna uloga je u regulaciji transpiracije i fotosinteze. Kada su stome potpuno otvorene, one su eliptičnog oblika. Nalaze se na lišću biljaka, ali se mogu uočiti i na epidermisu stabla i lisnih drški zeljastih biljaka, u delovama cveta, a i kod mnogih plodova (banane, pasulj, krastavac, grašak i dr). Otvorenost stoma, njihov oblik, veličina, raspored i gustina utiču na brzinu i efikasnost odvijanja stomaterne transpiracije.
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET