Materijali i metode biotehnologije kao naučne discipline | seminarski diplomski
Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Materijali i metode biotehnologije kao naučne discipline". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.
1. UVOD
Biotehnologija je proučavanje i korišćenje živih organizama u cilju stvaranja nekog proizvoda. Ona se deli na tradicionalnu (oplemenjivanje biljaka i domaćih životinja, korišćenje mikoroorganizama za proizvodnju hrane i pića i dr.) i savremenu.U savremenu spadaju genetički inženjering i kloniranje. Osnovno pitanje vezano za savremenu biotehnologiju jeste kako racionalno iskoristiti prednosti koje ona pruža, a da se pri tome spreče potencijalne negativne posledice po čoveka i njegovu životnu sredinu.
Biotehnologija je nauka o iskorišćavanju bioloških procesa u tehnici i industrijskoj proizvodnji. Njen naziv potiče od grčkih reči bios-život, teken-iskustvo, logos-reč, učenje, nauka. Biološkim procesima pripadaju oni u kojima se primenjuju biološki materijali različite prirode za dobijanje velikog broja proizvoda.
Slika 1. Primena biotehnologije u proizvodnji
Već u samoj definiciji predmeta biotehnologije ispoljava se multidisciplinarnost, zahvaljujući čemu rezultati fundamentalnih istraživanja u oblasti bioloških, hemijskih i tehničkih disciplina dobijaju izrazito praktični značaj. Biotehnologija je neposredno povezana sa opštom biologijom, mikrobiologijom, botanikom, zoologijom, anatomijom i fiziologijum, biološkom, fizičkom, organskom i koloidnom hemijom, imunologijom, bioinžerenjngom, elektronikom, tehnologijom lekova, genetikom i drugim naučnim disciplinama.
2. Predmet, razvoj, ciljevi i zadaci biotahnologije
Čovek je od davnina u praksi osvojio različite biotehnološke procese, ne poznavajući njihovusuštinu. Istovremeno, od biblijskih vremena se zna za proizvodnju vina i piva, hiljade godina za pečenje hleba itd.
Saznajna aktivnost ljudi neposredno se odražavala na nivo socijalnog razvoja društva. Drugu polovinu XX stoleća bez razloga ne nazivamo periodom naučno –tehničke revolucije. Nauka danas ima ogroman značaj u životu ljudi, pa naučni prilaz rešavaju bilo kojeg zadatka nalaže i zahteva vreme.
Pojava biotehnologije, postojane i razvoj uslova se mogu podeliti na četiri perioda:
empirijski, etiološki, biotehnički i genotehnočki.
2. 1. Empirijski doistorijski period
Empirijski doistorijski period (od grčke reči empeirikos-ogledni) je najduži i obuhvata približno 8 000 godina od kojih više od 6 000 godina-pre naše ere i oko 2 000 godina-naše ere. Drevni narodi toga vremena su intuitivno primenjivali različite pripreme hleba, piva i nekih drugih proizvoda, koji spadaju u biotehnologiju. Kriza lovne radinosti bila je pokretački motiv revolucije u pripremi prehrambenih proizvoda. Ova revolucija je počela pre oko 8 000 godina i dovela je do izumna tehnike ratarenja-početka produktivnog vodjenja fgazdinstva ( neolit i bronzano doba ). Počele su se formirati takozvane prirečne civilizacije Mesopotamije, Egipta, Indije i Kine. Sumeri-prvi stanovnici Mesopotamije (na teritoriji savremenog Iraka) izgradili su u to vreme procvalu civilizaciju. Oni su pekli hleb od kiselog testa, vladali su umetnošću pravljenja piva. U tome su ih sledili Asirci i Vavilonci, koji su takodje živeli u Mesopotamiji, Egipćani i drevni Indusi. U toku nekoliko hiljada godina znalo se za sirće, koje se od davnina pripremalo u domaćim uslovima, mada je za mikroorganizme, induktore toga procesa, svet saznao 1868. godine, zahvaljujući radovima Pastera, i to bez obzira na postojanje od XIV veka takozvanog „Orleanskog načina“ pripreme sirćeta; prva destilacija vina izvršena je u XII veku Rajmund Luhiju zahvaljujući destilaciji vina sa negašenim krečom.
...
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET